Choć może to być zaskakujące, istotną częścią “umiejętności lutowania” jest umiejętność rozlutowywania, wylutowywania elementów, które wcześniej zostały wlutowane.
Dobrym przykładem stacji rozlutowujących jest urządzenie przedstawione na Ilustracji 1.
Jest to stacja rozlutowująca wyposażona w odsysacz cyny. Praca nim polega na przyłożeniu rurkowego grota do punktu lutowniczego i po roztopieniu cyny zassaniu jej do środka grota (grot jest przelotowy). Zasada pracy jest taka, jak przy użyciu “konwencjonalnego” odsysacza i lutownicy. Tu obydwa te urządzenia są połączone, dzięki czemu cały proces znakomicie zyskuje na efektywności i wygodzie. Sposób posługiwania się tym narzędziem jest przedstawiony w przygotowanym przez producenta filmie. Jak widać, odsysanie cyny następuje tak skutecznie, że element przestaje być związany z metalizowanym otworem w PCB.
Podstawowe parametry użytkowe stacji przedstawia tabela 1.
Moc stacji wynosi 40 W (część grzejna) i w zupełności wystarcza do komfortowej pracy z typowymi elementami przewlekanymi i SMD. Dokładny opis i parametry znajdziemy w dołączonej do tego artykułu instrukcji.
Producent oferuje bogaty wybór końcówek do odsysacza w tym dedykowane do pracy z elementami przewlekanymi i montowanymi powierzchniowo oraz czyszczenia pól lutowniczych po odlutowaniu elementu, jak na Ilustracji 2.
Te do pracy z polami SMD posiadają “dzióbek”, który umożliwia swobodny przepływ powietrza i zapobiega “zablokowaniu”. W przypadku elementów THT jest to zapewnione niejako “naturalnie” gdyż powietrze przepływa przez otwór przez który przewlekane są końcówki elementów.
Jest to wysokiej klasy narzędzie dedykowane do zastosowań profesjonalnych. Producent oferuje oprogramowanie do kontroli pracy wielu stacji pracujących równocześnie na przykład w pracowni czy na hali montażu. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, to istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego, 30-dniowego testu urządzenia.