Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Profesjonalne narzędzie KNIPEX do zaciskania końcówek kablowych z oferty TME

Article Image
W ofercie TME znajdziemy szeroki wybór narzędzi do zaciskania końcówek kablowych marki KNIPEX.

Dostępny w katalogu asortyment tego typu narzędzi jest naprawdę imponujący. Dodatkowo producent udostępnia film, w którym przedstawia dostępne rodzaje szczypiec i prawidłowe sposoby pracy z nimi. Naprawdę warto obejrzeć ten filmik.

Dzisiaj w wielu obszarach zaciskarki są podstawowym narzędziem pracy. Mają znaczący wpływ na komfort pracy oraz parametry wykonywanej instalacji. Jedynie prawidłowo zaciśnięte złącze osiąga nominalną charakterystykę elektryczną i mechaniczną. Luźne połączenie skutkuje brakiem odporności na drgania i podwyższoną rezystancją która może prowadzić do przegrzewania się złącza.

Zagniatane końcówki kablowe stosuje się do wykonywania połączeń wysokoprądowych w urządzeniach przemysłowych, jak również AGD. Najczęściej spotykane są zakończenia widełkowe i oczkowe oraz wsuwane. Pokrewne rozwiązanie stanowią tulejki kablowe zaciskane na żyłach o budowie linkowej, dzięki którym takie przewody można bezpiecznie mocować w terminalach zaciskowych unikając „siepania się i strzępienia”. Trzecim i najbardziej zróżnicowanym obszarem zastosowań zagniatarek złącza zasilające i sygnałowe.

KNIPEX oferuje szeroki zakres narzędzi tego typu. Są to między innymi proste, jednofunkcyjne produkty, o wyprofilowanych rękojeściach i izolacji przystosowanej do pracy z instalacjami średniego napięcia, ale producent dostarcza również bardziej elastyczne narzędzia , np. zagniatarki typu Crimp System obsługujące wymienne matryce. Umożliwiają zaciskanie dosłownie 1000 różnych tulei i złączy za pomocą pojedynczego narzędzia. W katalogu TME znaleźć też można przedstawicieli serii MultiCrimp®, np. model KNP.973302, który oferowany jest w zestawie z poręcznym magazynkiem matryc. Inne ciekawe rozwiązanie marki KNIPEX to czterotrzpieniowe narzędzia z płynną regulacją wymiarów zacisku (w tym takie modele jak KNP.975265DGA wyposażone w wyświetlacz do monitorowania wartości nastawy). Narzędzie to przedstawione jest na Ilustracji 1.

Zaciskarka z cyfrową kontrolą parametrów pracy

Część z wymienionych zagniatarek dostępna jest w zestawach zawierających walizkę, dodatkowe akcesoria oraz tulejki zaciskowe – z tymi produktami można zapoznać się tutaj.

Kolejną bardzo powszechną grupą połączeń są te wykonywane na złączach koncentrycznych i komunikacyjnych. Złącza zaciskane spotyka się przede wszystkim w dziedzinach wykorzystujących przewody koncentryczne (anteny, przyrządy pomiarowe) oraz telekomunikacji. Do najpopularniejszych konektorów zaciskanych na kablu należą złącza SMA, BNC, a także popularne w instalacjach telewizyjnych wtyki F – oraz telefoniczne RJ10 i ethernetowe RJ45 (tzw. typ Western). Wszystkie modele KNIPEX obsługujące te złącza posiadają wymuszoną blokadę z możliwością zwolnienia. W ofercie narzędzi do złączy koncentrycznych znalazł się wariant dwuręczny, który należy polecić profesjonalnym technikom (np. wykonującym złożone instalacje antenowe wymagające zaciśnięcia naprawdę wielu końcówek każdego dnia). Na uwagę zasługuje też fakt, że zaciskarki KNIPEX do konektorów RJ wyposażono w obcinak i nóż do ściągania izolacji z ogranicznikiem głębokości i długości. Dzięki temu podczas wykonywania prac będą jedynym potrzebnym narzędziem. Jednym z takich narzędzi jest „KNIPEX 97 51 12” przedstawione na Ilustracji 2.

Zaciskarka KNIPEX 975112

Prezentację oraz instrukcję obsługi tego narzędzia producent przedstawia w filmie poniżej. Wszystkie modele wraz z danymi technicznymi znajdziemy tutaj.

Systemy narzędziowe marki KNIPEX są niezwykle rozbudowane – zwłaszcza w przypadku zaciskarek, które muszą być przystosowane do wielu zastosowań o zróżnicowanych parametrach (kształcie, rozmiarze). Co za tym idzie, do produktów współpracujących należą przede wszystkim matryce o wyspecjalizowanych profilach oraz pozycjonery. Pozycjonery to elementy ułatwiające prawidłowy, powtarzalny montaż styków w konkretnym rodzaju złączy. Przykładowy pozycjoner do złączy marki HTS/Harting przedstawia Ilustracja 3.

Pozycjoner do złączy marki HTS/Harting
Pozycjoner do złączy marki HTS/Harting

W ofercie TME znajdziemy też zestawy zaciskarek z końcówkami kablowymi, które są dostarczane w walizkach z przegrodami oraz wyłożonym pianką wgłębieniem na narzędzie. W zestawie znajdziemy dopasowane przez producenta do siebie narzędzia i materiały eksploatacyjne, którymi są złączki izolowane oraz tulejki kablowe z kołnierzem izolującym albo końcówki (oczkowe, widełkowe albo wsuwkowe – zależnie od wybranego wariantu). Wygląd takiego zestawu przedstawia tytułowa, a karta katalogowa jest dołączona do materiałów dodatkowych do tego artykułu. Dodatkowym ułatwieniem w eksploatacji jest fakt, że zestawy wykorzystują system TANOS MINI-systainer®, który umożliwia wieżowe łączenie skrzynek i otwieranie poszczególnych pojemników bez ich rozdzielania. Kompletną listę tego typu zestawów znajdziemy tutaj.

Poszukując konkretnego rozwiązania, można skorzystać z katalogu umożliwiającego filtrowania oferty pod kątem konkretnego typu złącza. W przypadku zawodowej pracy przy instalacjach z zagniatanymi złączami, narzędzia marki KNIPEX to dobry wybór łączący bardzo wysoką jakość z rozsądną ceną.

Wideo
Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Profesjonalne zaciskarki do końcówek
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"