Listę wszystkich narzędzi tej marki znajdziemy w odpowiedniej sekcji katalogu. Aby zorientować się w bogatym asortymencie warto zapoznać się z przygotowanym przez producenta filmem.
Nawet jeżeli nie planujemy zakupów, to i tak warto obejrzeć ten materiał dla poszerzenia wiedzy na temat różnorodności dostępnych narzędzi oraz prawidłowych ich zastosowań. Bo kto z nas nie wbijał nigdy gwoździa kombinerkami?
Jednym z podstawowych narzędzi na wyposażeniu zarówno profesjonalisty, jak i hobbysty zajmującego się urządzeniami elektrycznymi są szczypce tnące. Chociaż pełnią jedną funkcję, dostępne są w wielu wariantach. Każdy z nich przystosowano do określonych zastosowań. Wszystkie rodzaje szczypiec posiadają uchwyty, które przeważnie wykonane są z tworzywa dielektrycznego, a mimo to, osobną kategorię produktów stanowią narzędzia dedykowane do pracy z instalacjami elektrycznymi. Ich wyprofilowane rękojeści posiadają kołnierz utrudniający ześlizgnięcie się dłoni na część nieizolowaną i gwarantują izolację do napięć 1000 V. W ofercie TME znaleźć można także warianty o przedłużonych ostrzach, które ułatwiają przecinanie przewodów w trudno dostępnych miejscach (np. w głębokiej puszce podtynkowej). Przykładowe szczypce tnące przedstawia Ilustracja 1.
Dzięki dużej dźwigni i wysokiej jakości materiałom szczypce te umożliwiają przecinanie drutów o średnicy do 4,6 mm. Odpowiednie modele szczypiec zaprojektowano tak, by mogły służyć zarówno do pracy z żyłami drutowymi, jak i linkowymi. Niektóre z nich mają precyzyjnie wyprofilowane szczeliny (przykład), dzięki którym dodatkowo, poza cięciem, za pomocą szczypiec możliwe jest usuwanie izolacji z żył o najpopularniejszych przekrojach 1,5 mm² i 2,5 mm². Wszystkie szczypce wykonane są z kutej, chromowanej stali wanadowej – materiału dobranego do pracy z typowym, miedzianym okablowaniem. Poza narzędziami służącymi wyłącznie do cięcia, KNIPEX oferuje także szczypce chwytające z ostrzami – zaprojektowane do pracy nie tylko z przewodami, ale też zwykłymi drutami, na przykład podczas instalacji ogrodzeń siatkowych, o przekładniach uodpornionych na skręcanie.
Szczypce tnące stosowane są nie tylko do pracy z okablowaniem. Wykorzystywane są też m.in. przy wykonywaniu zbrojenia konstrukcji betonowych. Do tych cięższych prac używa się osprzętu o większym przełożeniu i odpowiednim profilu – najczęściej są to szczypce czołowe umożliwiające docięcie drutu na równi z powierzchnią. W ofercie KNIPEX znaleźć można takie narzędzia o długości do 280 mm, z fosforowanymi ostrzami pozwalającymi zarówno pewnie chwytać i skręcać drut wiążący oraz skracać go do pożądanej długości.
KNIPEX oferuje także nożyce do drutów i przewodów – ich budowa zapewnia czyste, prostopadłe cięcie, dzięki czemu nie dochodzi do zmiażdżenia i zerwania żył linkowych. Nieumyślne pogarszanie parametrów prądowych okablowania przez uszkodzenia mechaniczne to jedno z niebezpiecznych następstw stosowania narzędzi niskiej jakości. Na ilustracji 2 przedstawione są szczypce do cięcia przewodów z ostrzami o profilu zapobiegającemu niszczeniu żył linkowych.
Specyficzną podgrupą szczypiec są narzędzia precyzyjne, wykorzystywane głównie w elektronice, ale również pracach jubilerskich czy metaloplastyce. Wybór i rekomendowane zastosowania różnych szczypiec tego typu producent opisuje w udostępnionym filmie.
Zazwyczaj są to narzędzia wyposażone w sprężyny rozwierające. Tutaj również znajdziemy osprzęt z ostrzami czołowymi i bocznymi. Artykuły te także są bardzo różnorodne. Pierwszą grupą są narzędzia z tzw. „małą fazą”, przedstawione na Ilustracji 3.
Ich profil pozwala docinać wyprowadzenia elementów przewlekanych niemal na równi z płaszczyzną płytki PCB.
Inny rodzaj stanowią szczypce o ostrych główkach, których zwężony profil zapewnia komfortową pracę z gęsto zabudowanymi obwodami, jakie często można spotkać podczas prac serwisowych. Ponadto, wybrane artykuły posiadają rękojeści wykonane z materiałów zapobiegających gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych (ESD). Na szczególną uwagę zasługują szczypce tnące serii Electronic Super Knips® umożliwiające cięcie przewodów o średnicy od 0,2 mm – dzięki mechanizmowi wykonującemu kontrolowane mikroprzesunięcie szczęk podczas ich zwierania. Co istotne: narzędzia te mogą być stosowane do pracy ze światłowodami. Pełną listę szczypiec precyzyjnych znajdziemy tutaj.
Narzędzie marki KNIPEX cechuje bardzo wysokiej jakość przy rozsądnych cenach. Warto rozważyć ich zakup nawet do warsztatu hobbysty; naprawdę przyjemnie się nimi pracuje.