Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Superkomputer LUMI i kwantowe fenomeny

Article Image
Olbrzymi jak kort tenisowy, wykonujący 550 PFLOPS obliczeń i ekologicznie zasilany - oto superkomputer LUMI (ang. Large Unified Modern Infrastructure), który oferuje z całą pewnością niesłychane możliwości, które są poza zasięgiem większości badaczy w Europie. Polska jest jednym z tych krajów, która, za pośrednictwem dedykowanego konsorcjum, oferuje prowadzenie badań opartych o obliczenia wysokiej wydajności, w przywołanym superkomputerze.

Jednym z projektów zgłoszonych przez Polskę do fazy pilotażowej LUMI GPU, z końcem 2022 roku, była koncepcja dr hab. inż. Gabriela Wlazłowskiego z Politechniki Warszawskiej (PW), tj. "Turbulent Dynamics in Superfluid Fermi Systems". Jej celem było zbadanie wielu, złożonych problemów mechaniki kwantowej, ze szczególnym uwzględnieniem turbulencji kwantowych, jeżeli chodzi o nadciecze. Wiele uwagi poświęcono fermionom, z nadzieją na lepsze poznanie procesów, które zachodzą wewnątrz gwiazd neutronowych. Numeryczne symulacje układów kwantowych stanowią poważne wyzwanie dla techniki. Dotyczy to głównie układów cząstek i obowiązującej wobec nich zasady Pauliego. Zabrania ona dwóm fermionom zajmowania tego samego stanu kwantowego. Żeby zrozumieć zachowanie całości układu, należy prześledzić z określoną precyzją wszystkie stany kwantowe. Generuje to bardzo wysokie zapotrzebowanie obliczeniowe, które dotychczas było wąskim gardłem, dla szeregu badaczy. W ramach grantu pilotażowego udało się zrealizować symulację układów kwantowych, o liczbie cząstek równej setkom tysięcy. Dopiero tak złożone układy dają szansę na zrozumienie właściwości układów nadciekłych, jak również warunków, w których przepływy zmieniają charakter z laminarnego na turbulentny, co jest niezbędne w kontekście przyszłych zastosowań.

Więcej informacji pod adresem: pw.edu.pl

Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: fizyka kwantowa, Large Unified Modern Infrastructure, LUMI, superkomputery, Politechnika Warszawska, PW
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"