Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Radio w służbie komputerów - aczkolwiek dawno temu

Article Image
Commodore 64, Atari i Amiga - któż o tych komputerach nie słyszał? Lecz nie o nich mowa - bardziej o pewnym, niecodziennym sposobie wprowadzania do nich danych, w dodatku znanym tylko w Europie.

Wspomnianym sposobem fale radiowe, a dokładniej dedykowane audycje, podczas których dane dla komputerów były transmitowane. Po raz pierwszy dokonali tego w 1980 roku Holendrzy w czasie audycji Hobbyscope, po czym trzy lata później zaczęła to czynić również Wielka Brytania w ramach programu Datarama (stacja Radio West). Z kolei dwa lata później śladem tym podążyła też fińska radiostacja YLE. Ot wystarczył magnetofon i nagranie nim tego co odebrano w celu późniejszego odtworzenia (rzecz jasna na kasecie), lub, co czyniły bardziej doświadczone osoby, bezpośrednio wprowadzać to co leci „na żywo” (integracja radia z komputerami). Fajne prawda?

Przykład danych komputerowych wysyłanych podczas audycji radiowych (jest to cyfrowy obraz prezentujący twarz kobiety)

Tylko potrzeba znakomitych warunków odbioru, który nie zawsze są „osiągane”. To ważne, gdyż w przytoczonych wcześniej audycjach dane były wysyłane tylko raz, przez co nie było miejsca na najmniejsze nawet przekłamanie (a w zasadzie błędy doprowadzające do szału). Mimo tego falami przesyłano różne rzeczy, a jedną z nich przedstawiono poniżej. Takie to były czasy (lata osiemdziesiątek XX wieku) - albo radio, albo ręczne wprowadzanie znak po znaku kodów ze specjalnych gazet (zwykle w języku Basic), albo kasety i/lub dyskietki.

Słowem „nieinternetowa cepelia” sprzed 40 lat („czterdzieści lat minęło jak jeden dzień”- jakież to prawdziwe). 

Zapowiedź audycji Datarama angielskiej stacji Radio West
Wideo
Firma:
Tematyka materiału: Amiga, Atari, Commodore 64, dane komputerowe, Datarama, Hobbyscope, język BASIC, radio, YLE
AUTOR
Źródło
lulz.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"