Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Biodegradowalne soczewki mikrofalowe do sieci 5G/6G i nowoczesnych systemów bezprzewodowych - wyjątkowy projekt badawczy Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH)

Article Image
Wraz z rozwojem sieci bezprzewodowych oraz systemów radarowych, rośnie potrzeba korzystania z fal elektromagnetycznych o wysokiej częstotliwości. Zarówno sieci, jak i radary wymagają skutecznych systemów antenowych, jednak dotychczasowe metody tworzenia takich systemów są kosztowne i powodują straty energii. Aby rozwiązać ten problem, używa się soczewek mikrofalowych, które działają analogicznie do soczewek w okularach, skupiając fale elektromagnetyczne, co pozwala na osiągnięcie idealnych parametrów pracy, i to w sposób ekonomiczny.

Dostępne na chwilę obecną soczewki mikrofalowe są szczególnie efektywne, kiedy wyróżnia je zmienny współczynnik załamania światła - tylko w ten sposób można otrzymać najbardziej spodziewane efekty działania. Jednak soczewki te mają istotne ograniczenia, w tym skokową, nieciągłą zmianę współczynnika załamania światła, co zaledwie przybliża działanie idealnych soczewek. Co więcej, są one wykonywane z plastiku albo podobnych materiałów, co wiąże się z dużym problemem zanieczyszczenia środowiska mikroplastikiem. Proponowany przez AGH projekt badawczy ma na celu opracowanie bliskich ideałowi soczewek o wysoce zmiennym w praktyce współczynniku załamania światła. W ramach badań opracowane zostaną unikatowe rozwiązania umożliwiające projektowanie i produkcję wspomnianych przed chwilą soczewek. W trosce o środowisko projekt zakłada używanie materiałów biodegradowalnych dla potrzeb produkcji soczewek opartych na żywicach oraz naturalnych polimerach.

Więcej informacji pod adresem: iet.agh.edu.pl

Wideo
Firma: Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH)
Tematyka materiału: AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza, projekty, sieci bezprzewodowe, soczewki, systemy radarowe
AUTOR
Źródło
iet.agh.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"