Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Coraz bliżej końca prac nad polskim satelitą PW-Sat3

Article Image
Na początek 2024 roku planowany jest start studenckiego satelity PW-Sat3, którego miejscem narodzin jest Politechnika Warszawska (PW). Misją satelity będzie głęboka weryfikacja działania napędu, dzięki któremu PW-Sat3 ma od razu, szybko spłonąć w atmosferze, ograniczając zaśmiecenie przestrzeni kosmicznej.

Podstawowa przyczyna, dla której wytworzono satelitę PW-Sat3 jest eliminacja kosmicznymi śmieciami - pozostałościami obiektów, które znalazły się na okołoziemskiej orbicie, na skutek działań człowieka. Śmieci te zwykle zalegają w przestrzeni kosmicznej przez lata, śmiertelnie zagrażając: działającym satelitom czy astronautom. Na pokładzie PW-Sat3 ma się znajdować kamera przewznaczona do wykonania zdjęć Ziemi i czujnik horyzontu do dosyć precyzyjnego określania położenia satelity w kosmosie. Wymiary satelity wynoszą: 10×10×30 cm.

Napęd satelity PW-Sat3

Jak wyjaśnia koordynatorka prac nad satelitą PW-Sat3, Magdalena Mącik:

"Dążymy do tego, aby przyspieszyć deorbitację satelity, czyli jak najbardziej skrócić czas jego przebywania na orbicie, by nie zaśmiecać jej, kiedy satelita nie będzie dłużej potrzebny. Jeżeli wszystkie niezbędne eksperymenty zostaną wykonane, to na koniec nastąpi deorbitacja PW-Sat3 - resztka paliwa pójdzie na obniżenie orbity satelity, co doprowadzi do jego spłonięcia w atmosferze. Będziemy mogli sterować napędem satelity, wysyłając komendy w odpowiedniej chwili (...). Piszemy w tym celu oryginalne i własne algorytmy (...). Obecnie jesteśmy na etapie testów środowiskowych i wytrzymałościowych PW-Sat3 - a dokładniej: modelu strukturalno-termicznego budowanego przez nas satelity."

Więcej informacji pod adresem: pw.edu.pl

Pani Magdalena Mącik - koordynatorka prac nad satelitą PW-Sat3
Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: deorbitacja, kosmiczne śmieci, Politechnika Warszawska, przestrzeń kosmiczna, PW, PW-Sat3
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"