W ofercie firmy Gamma możemy znaleźć interesujący zestaw deweloperski WizFi250-EVB przeznaczony do eksperymentów dotyczących komunikacji układów mikrokontrolerowych ze światem przy użyciu sieci Wi-Fi. Zestaw ten w całej okazałości jest przedstawiony na Ilustracji 1.
Na ilustracji przedstawiona jest płytka deweloperska (WizFi250-EVB) już “obdsadzona” modułem Wi-Fi (WizFi250) Jest to kompletny system, który z jednej strony potrafi komunikować się z naszym urządzeniem (“hostem”) przez typowo mikrokontrolerowe interfejsy (UART i SPI), a z drugiej jest pełnoprawnym, zgodnym z odpowiednimi standardami elementem w bezprzewodowej (Wi-Fi) sieci Ethernet. Schemat całości przedstawia Ilustracja 2.
Płytka deweloperska w tym przypadku poza realizację zalecanego schematu aplikacyjnego układu WizFi250 przedstawionego na Ilustracji 3, zapewnia także odpowiednią formę geometryczną całości.
Wspomniana forma geometryczna widoczna na Ilustracji 1, Ilustracji 2 i troszeczkę na Ilustracji 3 (-: jest istotną wartością w sensie elektronicznym; zapewnia zgodność z Arduino UNO. Zdecydowania ułatwia to rozpoczęcia przygody z tym modułem początkującemu elektronikowi umożliwiając zrealizowanie projektu nawet bez używania lutownicy.
Podstawowe funkcjonalności takiego zestawu to:
- kompatybilność z Arduino,
- łączność na pojedynczym paśmie 2,4 GHz IEEE802.11b/g/n Wi-Fi,
- wbudowany wzmacniacz RF (nie jest wymagana kalibracja anteny),
- pamięć flash 1 MB,
- pamięć SRAM 128 kB,
- pamięć serial flash 1 MB,
- komunikacja z układem przez interfejsy UART i SPI,
- możliwość pracy jako AP,
- implementacja OTA (ang. Over the Air F/W Upgrading, czyli możliwość uaktualniania firmware-u zdalnie przez sieć Internet)),
- praca w technologii Wi-Fi Direct (czyli bezpośrednia łączność bezprzewodowa pomiędzy dwoma urządzeniami, bez korzystania z infrastruktury sieciowej).
Korzystając z bogatych zasobów Internetu, w tym tych udostępnianych przez producenta ten zestaw pozwoli nam zrealizować bardzo ciekawe projekty.