Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Platforma sprzętowo-programowa Arduino OPLA dla IoT

Article Image
W ofercie TME możemy znaleźć zestaw „OPLA” stanowiący kompletne środowisko do tworzenia urządzeń IoT (Internet of Things, czyli Internet rzeczy).

Platformę ARDUINO znają praktycznie wszyscy elektronicy. Zestaw odniósł gigantyczny sukces idealnie trafiając w potrzeby hobbystów poprzez zapewnienie stosunkowo dużych możliwości programowania przy jednoczesnym zwolnieniu użytkownika z konieczności dogłębnego poznawania architektury zarówno mikrokontrolera jak i środowiska programowania. W czasach „prearduinowych” prawidłowa instalacja środowiska często wymagała bardzo szerokiej wiedzy dotyczącej także systemu operacyjnego; skutecznie odstraszało to wielu ludzi od mikrokontrolerów. Arduino dało proste środowisko i dobrze współpracujące z nim zestawy sprzętu. Szybko zostało to uzupełnione przez liczną społeczność która udostępniła i nadal udostępnia bardzo dużą liczbę bibliotek.

Niedawno pojawiła się nowa seria urządzeń „Arduino Pro” przeznaczona do zastosowań zawodowych. Wyraża się to przez moc obliczeniową zastosowanych procesorów i spełniane standardy oraz posiadane certyfikaty, ale filozofia pozostała taka sama. Są to moduły główne i dodatkowe „shieldy” które można swobodnie do nich dołączać wspierane przez pewnie działające, proste w użyciu środowisko i zasoby informatyczne. Oferta płytek głównych i modułów jest bardzo szeroka i profilowana dla różnych zastosowań takich jak sterowanie maszyn, robotyka, samodzielne systemy AI, urządzenia IoT. Tytułowy zestaw „ARDUINO OPLA” jest dedykowany do zastosowań w urządzeniach IoT.

W skaład zestawu wchodzą następujące komponenty:

  • Płytka (ARDUINO MKR WiFi 1010) wyposażona w mikrokontroler który programujemy, dodatkowo realizująca połączenia WiFi i Bluetooth Low Power.
  • Płyta „nośna” (MKR IoT Carrier) która wyposażona jest w bogaty zestaw czujników (warunków środowiskowych, położenia i stanu ruchu, gestów, odległości), interfejsów (I2C, MicroSD, Grove) i elementów do komunikacji z użytkownikiem (wyświetlacz OLED, diody LED RGB, buzzer, przekaźniki, przyciski dotykowe). Do niej możemy podłączyć (bez lutowania) naszą płytkę z procesorem, dodając mu w ten sposób szeroki wachlarz peryferiów.
  • Czujnik ruchu PIR.
  • Czujnik wilgotności gleby.
  • Komplet przewodów (do dołączenia czujników oraz USB do programowania).
  • Obudowa.


To czego nie widać na ilustracji, to bezpłatny, roczny dostęp do platformy „Create Maker Plan” oraz dołączane do zestawu osiem bardzo dokładnie opisanych kompletnych projektów które pozwolą bezboleśnie rozpocząć przygodę z Internetem rzeczy. Projekty te prowadzą użytkownika od zupełnego początku aż do działającego urządzenia, dokładnie wyjaśniając zarówno warstwę sprzętową, jak i programistyczną. Ten zestaw pozwoli nauczyć się realizacji urządzeń IoT, co praktycznie otwiera zupełnie nowy horyzont możliwości. Bardzo miło jest sprawdzić z drugiego końca świata, jaka jest wilgotność w szklarni na balkonie, jak na ilustracji 1.

Pomiar wilgotności IoT

Jako że linia Pro jest dedykowana do zastosowań komercyjnych, to wypada dodać, że drzemiący w tym podejściu potencjał komercyjny doceniły firmy współpracujące z producentem przy projekcie Arduino serii Pro takie jak między innymi: Amazon, Arm, Bosch, Google, Intel, Microsoft and Samsung.

Wideo
Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Arduino
Tematyka materiału: Zestaw Arduino Pro do urządzeń IoT
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"