Płyta bazowa dla serii „Arduino PRO” przeznaczona jest do współpracy z dowolną płytką procesorową z serii MKR. Zawiera ona szeroki zestaw peryferiów przeznaczonych do przygotowywania urządzeń IoT. Po obsadzeniu wybraną płytką z mikrokontrolerem, oddaje ona mu do dyspozycji bogate otoczenie układowe. Na płycie znajdziemy poniższe elementy.
- Przetwornik ciśnienia absolutnego ST LPS22HBTR z interfejsem I2C, o zakresie pomiaru od 260 hPa do 1260 hPa. Zakres pokrywa z zapasem potrzeby zarówno meteorologa, jak i wspinacza czy pilota.
- Przetwornik (pojemnościowy) wilgotności i temperatury ST HTS221 o zakresie od 0% do 100% wilgotności względnej i zakresie pomiary temperatury od 15°C do 40°C z interfejsem I2C.
- Przetwornik koloru, oświetlenia i gestów Roadcom APDS-9660 RGB. Jest to nowoczesny, zaawansowany element odczytujący kolory, bliskość obiektu oraz gesty. Komunikuje się przez interfejs I2C.
- Przetwornik IMU LSM6DSOX (Inertial Measurement Unit, czyli dosłownie: „bezwładnościowa jednostka pomiarowa”; jest to nowoczesny przetwornik wykonany w technologii MEMS) zawierający trzyosiowy akcelerometr o przełączanym zakresie ±2 g/±4 g/±8 g/±16 g i żyroskop o przełączanym zakresie 125 dps/±250 dps/±500 dps/±1000 dps/±2000 dps (dps to „degrees per second” oznacza stopień kątowy na sekundę), czyli do prawie 6 obrotów na sekundę, wyposażony w interfejs I2C.
- Dwa przekaźniki, z diodami LED sygnalizującymi ich stan, wyposażone w pary styków NO i NC mogące przenosić do 2 A przy napięciu 250 VAC i 230 VDC umożliwiające sterowanie urządzeniami zasilanymi z sieci energetycznej.
- Brzęczyk „Buzzer”.
- Pięć cyfrowo sterowanych diod LED RGB.
- Okrągły, kolorowy wyświetlacz OLED w rozmiarze 1,3”.
- Pięć dotykowych przycisków „qTouch”.
- Slot na kartę MicroSD.
- Uchwyt na akumulator Li-Ion w rozmiarze 18650 z układem ładowania przez port USB.
Elementy wymienione powyżej to „tak naprawdę” gama różnorodnych przetworników i zestaw elementów do stworzenia ładnego interfejsu użytkownika (kolorowy, okrągły wyświetlacz, przyciski dotykowe i buzzer). Dla ułatwienia wykorzystania w urządzeniu docelowym, elementy interfejsu są zebrane na stronie „top” płytki widocznej na ilustracji tytułowej. Pozostałe elementy są ukryte na stronie „bottom” przedstawionej wraz z wymiarami całości na Ilustracji 1.
W połączeniu z przekaźnikami oraz wyprowadzonymi złączami wejść analogowych i interfejsu I2C pozwala to na realizację zaawansowanego sterownika dowolnego urządzenia, w którym obecność w ekosystemie IoT będzie istotną cechą, ale będzie to tylko jedna z jego funkcjonalności. Wszystkie układy są prawidłowo zasilane i posiadają zalecane przez producentów otoczenie układowe. Po podaniu zasilania na pewno będą działać, a ewentualne problemy będą tylko i wyłącznie problemami programistycznymi. Ta pewność pozwoli zaoszczędzić dużo czasu i nerwów na etapie „debugowania” układu. Producent udostępnia bardzo dokładną kartę katalogową oraz film prezentujący możliwości płyty.
W Internecie bez problemu znajdziemy wiele bardzo dokładnie opisanych kompletnych projektów które w połączeniu z opisywaną płytką pozwolą w miarę łagodnie stać się częścią Internetu rzeczy.