Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Płyta bazowa dla urządzeń IoT serii Arduino Pro

Article Image
W ofercie TME możemy płytę bazową „IoT Carrier Board” dla modułów serii Arduino Pro dedykowaną dla urządzeń IoT (Internet of Things, czyli Internet rzeczy).

Płyta bazowa dla serii „Arduino PRO” przeznaczona jest do współpracy z dowolną płytką procesorową z serii MKR. Zawiera ona szeroki zestaw peryferiów przeznaczonych do przygotowywania urządzeń IoT. Po obsadzeniu wybraną płytką z mikrokontrolerem, oddaje ona mu do dyspozycji bogate otoczenie układowe. Na płycie znajdziemy poniższe elementy.

 • Przetwornik ciśnienia absolutnego ST LPS22HBTR z interfejsem I2C, o zakresie pomiaru od 260 hPa do 1260 hPa. Zakres pokrywa z zapasem potrzeby zarówno meteorologa, jak i wspinacza czy pilota.
 • Przetwornik (pojemnościowy) wilgotności i temperatury ST HTS221 o zakresie od 0% do 100% wilgotności względnej i zakresie pomiary temperatury od 15°C do 40°C z interfejsem I2C.
 • Przetwornik koloru, oświetlenia i gestów Roadcom APDS-9660 RGB. Jest to nowoczesny, zaawansowany element odczytujący kolory, bliskość obiektu oraz gesty. Komunikuje się przez interfejs I2C.
 • Przetwornik IMU LSM6DSOX (Inertial Measurement Unit, czyli dosłownie: „bezwładnościowa jednostka pomiarowa”; jest to nowoczesny przetwornik wykonany w technologii MEMS) zawierający trzyosiowy akcelerometr o przełączanym zakresie ±2 g/±4 g/±8 g/±16 g i żyroskop o przełączanym zakresie 125 dps/±250 dps/±500 dps/±1000 dps/±2000 dps (dps to „degrees per second” oznacza stopień kątowy na sekundę), czyli do prawie 6 obrotów na sekundę, wyposażony w interfejs I2C.
 • Dwa przekaźniki, z diodami LED sygnalizującymi ich stan, wyposażone w pary styków NO i NC mogące przenosić do 2 A przy napięciu 250 VAC i 230 VDC umożliwiające sterowanie urządzeniami zasilanymi z sieci energetycznej.
 • Brzęczyk „Buzzer”.
 • Pięć cyfrowo sterowanych diod LED RGB.
 • Okrągły, kolorowy wyświetlacz OLED w rozmiarze 1,3”.
 • Pięć dotykowych przycisków „qTouch”.
 • Slot na kartę MicroSD.
 • Uchwyt na akumulator Li-Ion w rozmiarze 18650 z układem ładowania przez port USB.

Elementy wymienione powyżej to „tak naprawdę” gama różnorodnych przetworników i zestaw elementów do stworzenia ładnego interfejsu użytkownika (kolorowy, okrągły wyświetlacz, przyciski dotykowe i buzzer). Dla ułatwienia wykorzystania w urządzeniu docelowym, elementy interfejsu są zebrane na stronie „top” płytki widocznej na ilustracji tytułowej. Pozostałe elementy są ukryte na stronie „bottom” przedstawionej wraz z wymiarami całości na Ilustracji 1.

Strona „bottom” płyty

W połączeniu z przekaźnikami oraz wyprowadzonymi złączami wejść analogowych i interfejsu I2C pozwala to na realizację zaawansowanego sterownika dowolnego urządzenia, w którym obecność w ekosystemie IoT będzie istotną cechą, ale będzie to tylko jedna z jego funkcjonalności. Wszystkie układy są prawidłowo zasilane i posiadają zalecane przez producentów otoczenie układowe. Po podaniu zasilania na pewno będą działać, a ewentualne problemy będą tylko i wyłącznie problemami programistycznymi. Ta pewność pozwoli zaoszczędzić dużo czasu i nerwów na etapie „debugowania” układu. Producent udostępnia bardzo dokładną kartę katalogową oraz film prezentujący możliwości płyty. 

W Internecie bez problemu znajdziemy wiele bardzo dokładnie opisanych kompletnych projektów które w połączeniu z opisywaną płytką pozwolą w miarę łagodnie stać się częścią Internetu rzeczy.

Wideo
Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Arduino
Tematyka materiału: Płyta główna do urządzeń IoT dla rodziny Arduino Pro
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"