Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

O niezawodnej magistrali szeregowej MIL-STD-1553B parę słów

Article Image
Minęło przeszło aż 50 lat odkąd magistrala MIL-STD-1553B jest stosowana. Przez ten czas środowiska, w których stosuje się magistralę stały się dużo bardziej wymagające. Chodzi tutaj w szczególności o zakłócenia, którym magistrala MIL-STD-1553B w pełni stawia czoła. Jest to całkowita zasługa protokołu, metody izolacji oraz przepustowości transmisji, które rozszerzają "odporność" magistrali na zakłócenia. Przyjrzyjmy się tej magistrali nieco bliżej, aby zrozumieć co stoi za jej sukcesem, zwłaszcza w aplikacjach wojskowych.

Jak się okazuje przepustowość transmisji magistrali szeregowej MIL-STD-1553B dochodzi do 1 Mb/s. Wszystkie dane przesyłane są pakietami o długości 16 bitów. Pakiety te wymienia się i przesyła z przerwami najmniej 4 μs. W celu nadania danych korzysta się z kodów Manchester a każdy bit odznacza się czasem trwania: 0,5 μs z wyjątkiem dwubitowego nagłówka pakietu, dla którego czas ten wynosi: 1,5 μs. Na końcu każdego pakietu dodawany jest bit parzystości. Zaleca się stosowanie sprzężenia transformatorowego, żeby chronić dołączone do magistrali urządzenia zwane terminalami. W pewnych przypadkach dopuszcza się używanie sprzężenia stałoprądowego. Przewidziano 3 zasadnicze rodzaje terminali dla magistrali MIL-STD-1553B: kontroler magistrali, który nadzoruje przepływ danych w systemie, monitor magistrali, który jest dowolnym urządzeniem przeznaczonym do odbierania danych z magistrali oraz terminal zdalny - każde pozostałe urządzenie niesklasyfikowane jako kontroler magistrali lub monitor magistrali.

Przykład praktycznego zastosowania magistrali szeregowej MIL-STD-1553B

Istotną częścią systemów opartych na magistralach MIL-STD-1553B są łączniki magistrali, tj. elementy, które umożliwiają podłączanie terminali do magistrali. Zasadniczo każdy łącznik na dobrą sprawę obejmuje wejście i wyjście, lecz również odmienną liczbę odgałęzień. Wszystko to stanowi wyczerpujący sposób podłączania terminali do magistral MIL-STD-1553B. Każdy z terminali wymaga stosowania kabla. Chociaż jego maksymalna długość nie jest określona, to tłumienie, które on wnosi jest jej wyznacznikiem. Inaczej nie są spełniane czasy warunkujące, w istocie, stabilną pracę magistrali. Ważne jest, żeby dobierać takie kable, które zapewniają z zupełnością najlepsze parametry elektryczne. Nie są też zdefiniowane typy złączy dla kabli, a określone są z kolei wymagane stopnie ekranowania. Dopuszcza się tutaj określoną swobodę działania - pozyskiwanie komponentów wymaganych dla rozwiązań z magistralami MIL-STD-1553B od jednego dostawcy daje pewność, że będą dopasowane w aspekcie impedancji.

Więcej informacji pod adresem: connectortips.com

Firma: Connector Tips
Tematyka materiału: magistrale danych, magistrale szeregowe, MIL-STD-1553B, terminale, terminatory, zastosowania wojskowe
AUTOR
Źródło
connectortips.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"