Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Prawidłowa liczba wyprowadzeń w poszczególnych typach złącza D-Sub

Article Image
Znane w elektronice złącza D-Sub można znaleźć chociażby w: komputerach, sprzęcie przemysłowym oraz urządzeniach sieciowych. Występują one niemal już wszędzie i są produkowane przez sporo z firm. Jednym z typów wspomnianych złączy są tzw. złącza DB. Niektóre typy złączy D-Sub są z nimi mylone. Czas najwyższy o tym wspomnieć.

Na rysunku 1 ukazano przykładowy fragment panelu tylnego komputera stacjonarnego. Jeśli się mu przyjrzeć bliżej, dostrzec można 3 złącza D-Sub, które, zwyczajowo, określane są jako złącza: DB-9 (zielone), DB-15 (fioletowe) i DB-25 (czerwone). Jednak tylko ostatnie z nich jest prawidłowe z nazwy. Pozostałe złącza to w rzeczywistości: DE-9 (przeważnie port szeregowy) i DE-15 (zwykle port VGA).

Rysunek 1 - Przykładowy fragment panelu tylnego komputera stacjonarnego

W ogólności wyróżnia się 5 typów złączy D-Sub, które posiadają: od 9 do 78 wyprowadzeń. W istocie wszystkie z nich przedstawiono na rysunku 3. Dostępnych jest też wiele dokumentów opisujących te złącza. Jednym z nich jest dokument: "D-Subminiture Talking Dog" autorstwa, pomysłu PEI-Genesis - jednego z liczących się w świecie dystrybutorów złączy.

Rysunek 2 - Zestawienie typów złączy D-Sub
Firma: Connector Tips
Tematyka materiału: DB-9, DB-13, DB-25, D-Sub, złącza DB, złącza DE
AUTOR
Źródło
connectortips.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"