Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Krzemowe neurony niemal jak prawdziwe!

Article Image
Powyższe rozwiązanie opracowali naukowcy z Uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii i badacze z Bristolu, Zurychu i Auckland, opierając je o krzemowe układy scalone.

Dzięki tym układom udało się odwzorować biologiczne kanały jonowe, a przez to pełną dynamikę neuronów odpowiedzialnych za  krytyczne funkcje życiowe człowieka. W szczególności mowa tu o neuronach hipokampu i neuronach związanych z procesem oddychania. Osiągnięto zaledwie 140 nW mocy na każdy układ - jest to jedna milionowa mocy „przeciętnego” procesora w komputerze. 

Wszystkie z nich są przy tym kompatybilne z układem nerwowym człowieka (można je łączyć z tym układem i zmusić je do współpracy z nim). Już teraz spekuluje się nad zastosowaniami wynalazku: od naprawy przerwanych rdzeni kręgowych do leczenia choroby Alzheimera i niewydolności serca.

Wcześniej jednak trzeba dopracować same układy i przeprowadzić długie oraz żmudne badania kliniczne (a te mogą trwać latami). Tym niemniej one działają i stanowią realną szansę dla chorych. Oby jej doczekali. Przeniesienie „elektrycznych właściwości” komórek nerwowych na „syntetyczne” półprzewodnikowe układy scalone - w ten sposób idzie podsumować opisane osiągnięcie. Taka to „biologiczna” twarz elektroniki!

Więcej informacji pod adresem: www.bath.ac.uk

Firma:
Tematyka materiału: biologia, leczenie chorób, nanowat, sztuczny neuron
AUTOR
Źródło
https://www.bath.ac.uk/announcements/world-first-as-artificial-neurons-developed-to-cure-chronic-diseases/
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"