Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

TPS62843 – 600 mA przetwornica step-down w obudowie WCSP od Texas Instruments

Article Image
Przetwornica może pracować z napięciem wejściowym od 1,8 V do 5,5 V. Natomiast napięcie wyjściowe można ustalić w przedziale od 1,8 V do 3,6 V.

TPS62843 jest dostępny w obudowie WCSP o wymiarach 0,8×1,05×0,4 mm. Sam układ zajmuje tylko 0,84 mm2 powierzchni na PCB. Przetwornica odznacza się małą wartością prądu spoczynkowego, wynoszącego typowo 275 nA. Natomiast po wprowadzeniu jej w stan shutdown, prąd spoczynkowy zostaje ograniczony do 4 nA.

Układ pracuje z typową częstotliwością przełączania wynoszącą około 1,5 MHz. Do ustalenia napięcia wyjściowego potrzebny jest tylko jeden zewnętrzny rezystor, podpięty do pinu VSET. Poprzez ten rezystor  można ustalić napięcie wyjściowe w przedziale od 1,8 do 3,6 V z krokiem co 0,1 V. Do poprawnej pracy układ potrzebuje dodatkowo tylko kondensator na wejściu, 1 μH cewkę i 10 μF kondensator na wyjściu. Dzięki temu przetwornica wraz z elementami zewnętrznymi zajmuje naprawdę mało miejsca na PCB.

Typowy układ aplikacyjny przetwornicy TPS62843

Przetwornica wykorzystuje topologię DCS-Control (bezpośrednie sterowanie z płynnym przejściem do trybu  oszczędzania energii). Dzięki temu układ TPS62843 zachowuje wysoką sprawność, również dla zakresu mikroamperów.

Wykres sprawności przetwornicy

Cechą charakterystyczną topologii DCS-Control jest doskonała regulacja obciążenia AC, reakcja na stany przejściowe, niska wartość tętnienia napięcia wyjściowego oraz płynne przejście między pracą w trybie PFM (Pulse-Frequency Modulation) i PWM (Pulse-Width Modulation). DCS-Control obejmuje pętle AC, która wykrywa napięcie wyjściowe (pin VOS) i bezpośrednio przekazuje informacje do bloku szybkiego komparatora. Ten komparator ustawia częstotliwość przełączania, która jest stała dla ustalonych warunków pracy i zapewnia natychmiastową reakcję na dynamiczne zmiany obciążenia. Aby uzyskać dokładną regulacje obciążenia DC, wykorzystywane jest napięcie pętli sprzężenia zwrotnego.

Wewnętrznie skompensowana sieć regulacji zapewnia szybką i stabilną pracę z małymi elementami zewnętrznymi i kondensatorami o niskiej wartości ESR (Equivalent Series Resistance).

Funkcjonalny schemat blokowy przetwornicy

TPS62843 posiada zabezpieczenie nadprądowe przy tranzystorach MOSFET: high-side i low-side. Zabezpieczenie chroni przed zbyt dużym prądem obciążającym wyjście przetwornicy, oraz przed zwarciem jej wyjścia. Dodatkowo przetwornica posiada zabezpieczenie termiczne. Jeżeli temperatura wewnętrznej struktury przekroczy 160°C, układ wyłączy oba tranzystory sterujące.

Zastosowanie przetwornicy:

  • Elektronika noszona
  • Zestawy słuchawkowe
  • Telefony komórkowe
  • Sensory medyczne
  • Aparaty słuchowe
DATA SHEET
Do pobrania
Download icon Dokumentacja przetwornicy TPS62843
Firma: Texas Instruments (TI)
Tematyka materiału: Texas Instruments, TI, TPS62843, DCS-Control, WCSP
AUTOR
Źródło
www.ti.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"