Element pokazany na fotografii otwierającej ma typową formę „rurki” o średnicy 3,8 mm i długości 10,8 mm. W ofercie znajdziemy cały szereg bliskich „kuzynów” tego elementu w wykonaniach o prądzie znamionowym od 500 mA do 25 A, szczegóły przedstawiono w tabeli 1.
Przeznaczenie do instalacji fotowoltaicznych jest poparte dwiema kluczowymi cechami funkcjonalnymi tego elementu. Przede wszystkim jest on przeznaczony do pracy w układach prądu stałego, co przekłada się na większe wymagania. Przy prądzie stałym warunki gaszenia łuku elektrycznego są trudniejsze. Błysk, który można zaobserwować przy zadziałaniu, „przepaleniu” bezpiecznika tego typu to plazma. „Drucik” ulega odparowaniu, pojawia się szczelina powietrzna. Wbrew przybliżonym wyobrażeniom, w tym momencie nie kończy działania bezpiecznika. Tak naprawdę właśnie wtedy zaczyna się jego praca. Szczelina narasta poczynając od ciągłego drucika, czyli zerowej szerokości przerwy w układzie. Zanim przerwa będzie wystarczająco „duża”, to zawsze przez pewien okres czasu jest na tyle mała, że prąd nadal płynie przez ścieżkę zjonizowanego gazu, plazmy (to właśnie rozbłysk który możemy zauważyć).
Producent musi tak dobrać parametry materiałowe, geometryczne i termodynamiczne, aby łuk zgasł, a szczelina stała się wystarczająca do zatrzymania przepływu prądu. W przypadku prądu przemiennego jest to łatwiejsze, ponieważ są momenty zerowego napięcia („przejścia przez zero”), w których łuk naturalnie „przestaje być podsycany” przy prądzie stałym łuk jest cały czas „napędzany w jednym kierunku” i nie ma chęci do samorzutnego zgaśnięcia.
Opisywane bezpieczniki są przeznaczone do instalacji prądu stałego i tak należy rozumieć ich parametry. Drugą cechą wymaganą do instalacji fotowoltaicznych jest charakterystyka. W tym przypadku są to bezpieczniki „szybkie” o charakterystyce F; w przypadku wystąpienia zbyt wysokiego prądu jest on szybko wyłączany.
Czas i gwałtowność” tego wyłączenia zależy od wielkości przekroczenia prądu znamionowego i możemy go odczytać z krzywych, które producent zamieszcza w karcie katalogowej.