Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Rozwiąż to sam

Article Image
Czyli prosta (jednak nie dla wszystkich) zagadka rezystorowa na zdjęciu.

Treść tej zagadki jest następująca: "Rezystory o wartościach rezystancji 3R i 4R idą w nieskończoność jak na schemacie. Ile wynosi rezystancja zastępcza na zaciskach AB?". 

Odpowiedź: (A) - 6R.

Dlaczego?

Otóż chodzi o zauważenie prawidłowości przy „zwijaniu” obwodu od końca (prawa strona zdjęcia) - każda kolejna rezystancja zastępcza uzyskana przez sumowanie dwóch rezystancji szeregowych oraz zastosowanie wzoru na dwie rezystancje równoległe, w którym występuje ta suma będzie coraz bliższa 2. Inaczej mówiąc chodzi o następujący ciąg ich wartości: 2,1R, 2,01R, 2,001R, 2,0001R… (wartości te zaokrąglono do „jedynek” dla czytelności). W tej sytuacji rezystor występujący obok rezystora przy zacisku A będzie odznaczał się rezystancją 2R. Teraz tylko jeszcze obydwa do siebie dodać (ponieważ ich połączenie szeregowe) i mamy odpowiedź jak na początku.

Prawda, że proste?

Gdyby tylko jeszcze studenci elektroniki potrafili coś takiego sprawnie rozwiązywać - to im jest przedstawiona zagadka dedykowana.

Firma:
Tematyka materiału: połączenie szeregowe, połączenie równoległe, rezystancja zastępcza, rezystory, zagadka elektroniczna
AUTOR
Źródło
www.facebook.com/TECHKNOWLanka
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"