Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Kompensacja mocy biernej

Article Image
Wymaganą moc dla kondensatora można określić przede wszystkim poprzez pomiary prądu i współczynnika mocy. Jednak alternatywnie można skorzystać z rejestratorów: mocy biernej i mocy czynnej, jak również można oprzeć się o odczyty liczników prądu.

Pomiary natężenia prądu i współczynnika mocy czyni się w głównym przewodzie zasilającym (np. zasilanie z transformatora) lub w przewodzie zasilającym urządzenia kompensowanego - nie inaczej. Jednoczesny pomiar napięcia sieciowego podwyższa dokładność obliczeń, a moc czynną P można obliczyć na podstawie zmierzonych wartości: napięcia U, prądu pozornego Is oraz określonego współczynnika mocy, zgodnie z poniższym wzorem:

P = √3 · U · Is · cosφ · 10-3

Po określeniu pożądanej, docelowej wartości cosφ i wyznaczeniu na jej podstawie wartości P, wystarczy pomnożyć P przez właściwą wartość f do odczytu z tabeli zamieszczonej na końcu artykułu celem wyznaczenia wymaganej mocy kondensatora Qc:

Qc = P · f

W przypadku pomiarów przy pomocy rejestratorów mocy biernej i czynnej należy zastosować urządzenia, które zapisują wartości pomiarowe w długim przedziale czasu. Wtedy wymaganą moc kondensatora Qc można obliczyć następująco:

Qc = Ql - (P · tan φ2)

gdzie: Ql to pomierzona moc bierna, P to pomierzona moc czynna, a tan φ2 to wartość tanφ w tabeli na końcu artykułu, której odpowiada pożądana wartość cosφ.

Logo firmy LEF Poland
Logo firmy LEF Poland

Z kolei pomiary oparte na odczytach z liczników prądu polegają na określeniu wartości prądu czynnego i prądu biernego w początku pracy, a następnie po upływie 8 godzin na ponownym odczytaniu wartości z tych liczników. Wówczas aktualna wartość tanφ wynosi:

tanφ = BZ2 - BZ1

gdzie: BZ1 to odczyt początkowy licznika prądu biernego, natomiast BZ2 to odczyt końcowy z tego licznika, a wymaga moc kondensatora Qc jest równa:

Qc= [(WZ2 - WZ1) · k : 8] · f

gdzie: WZ1 to odczyt początkowy z licznika prądu czynnego, WZ2 to odczyt końcowy z owego licznika, k to relacja przełożenia "licznik-przekładnik prądowy", a wartość f należy odczytać w tabeli poniżej, korzystając w tym celu z obliczonej wartości tanφ i pożądanej wartości cosφ.

Więcej informacji pod adresem: lefpoland.pl

Tabela pozwalająca określić wartość współczynnika f.
Wartość współczynnika f = tanφ aktualny - tanφ wymagany
Firma: LEF Poland
Tematyka materiału: kompensacja mocy biernej, LEF Poland, liczniki prądu, moc bierna, moc czynna, rejestratory mocy
AUTOR
Źródło
lefpoland.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Theremin
1/10 Lew Termen i Leon Theremin to ta sama osoba. Które nazwisko pojawiło się później?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"