Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Internet satelitarny Starlink wrażliwy na upały

Article Image
Dobitnie się o tym przekonał użytkownik Martin ze stanu Arizona w przypadku anteny dostępowej powyższej usługi.

Wspomniany element okazał się doskonałym przewodnikiem ciepła po długim pobycie na Słońcu. Pobyt ten trwał co najmniej kilka godzin. Oprogramowanie na komputerze użytkownika stwierdziło zbyt wysoką temperaturę anteny i natychmiast ją odłączyło. Początkowo Martin zraszał ją wodą, lecz to pomagało tylko na krótko. Dopiero po 7 godzinach jej temperatura na tyle się zmniejszyła, by Starlink mógł ponownie zadziałać.

Komunikat pojawiający się po przegrzaniu anteny (pol. „System Starlink połączy się ponownie po ostygnięciu.”)

Zgodnie z danymi meteorologicznymi temperatura miejsca, w którym znajdował się element wyniosła aż 48°C. Firma SpaceX - dostawca usługi, utrzymuje, że odcięcie od internetu następuje po rozgrzaniu się anteny do temperatury powyżej 50°C, a powrót do niego ma miejsce po wychłodzeniu się podzespołu do temperatury poniżej 40°C. Z pewnością nie są to korzystne warunki - trudno oczekiwać by sprzęt się w nich sam chłodził. Zdając sobie z tego sprawę użytkownik wpadł na pomysł stworzenia zadaszenia anteny. Czy coś to dało nie wiadomo.

Budowa anteny dostępowej internetu Starlink

W każdym razie winowajca zamieszania nie jest klasycznym „talerzem”, a macierzą drobnych anten tworzących szyk fazowany, w którym można elektronicznie formować określone wiązki sygnałowe. Krótko mówiąc to element „zgrabnie” dopasowujący się do warunków zewnętrznych. Ot tylko brak w nim dobrego chłodzenia i to jest jego zasadnicza wada. Warto o niej pamiętać w Polsce, której nie omijają „afrykańskie upały”.

Firma:
Tematyka materiału: antena odbiorcza, internet satelitarny, macierz anten, SpaceX, Starlink, Elon Musk
AUTOR
Źródło
https://arstechnica.com/information-technology/2021/06/starlink-dish-overheats-in-arizona-sun-knocking-user-offline-for-7-hours/
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"