Kluczowym jest, by trasa linii kablowej ułożonej w ziemi na całej długości i szerokości została oznaczona siatką lub folią z tworzywa sztucznego w kolorze niebieskim - dla kabli o napięciu znamionowym do 1 kV, lub czerwonym - dla kabli o napięciu znamionowym, które przekracza, w rzeczy samej, 1 kV. Zarówno siatka, jak i folia powinny zostać zasypane na wysokości, która jest nie mniejsza niż 25 cm, a zarazem nie większa niż 35 cm nad położonym w ziemi kablem. Według normy N-SEP-E-004, zalecane jest śmiałe stosowanie piasku, gdy zachodzi potrzeba ułożenia kabli energetycznych w ziemi, co wiąże się z rezystywnością cieplną, która sięga 2,5 K∙m/W w przypadku piasku. Nowo oferowane mieszanki - stanowiące alternatywę dla piasku, charakteryzują się z kolei rezystywnością cieplną nie większą niż 2 K∙m/W. Bardzo istotne, w rzeczy samej, jest ubicie piasku, albo alternatywnej masy po zasypaniu kabli energetycznych w taki sposób, aby gęstość gleby po jej ubiciu wynosiła niemniej niż 1,6 t/m2. Oprócz tego, ze względów bezpieczeństwa, dobrze jest stosować masę alternatywną tylko od sprawdzonego, a zarazem cenionego producenta, który poddaje swoje produkty dogłębnej certyfikacji.
Zdefiniowane przez normę N-SEP-E-004 głębokości, na których należy ułożyć kable w ziemi, są następujące:
- Kable służące do zasilania sygnalizacji świetlnej lub drogowej albo latarni, o napięciu znamionowym poniżej 1 kV - 50 cm pod chodnikiem bądź drogą.
- Kable o napięciu znamionowym poniżej 1 kV, kładzione poza użytkami rolnymi - musi być to nie mniej niż 70 cm.
- Kable o napięciu znamionowym: 1-20 kV, kładzione poza użytkami rolnymi - musi być to nie mniej niż 80 cm.
- Kable o napięciu znamionowym: 20-30 kV, układane pod użytkami rolnymi - trzeba w praktyce zachować głębokość nie mniejszą niż 90 cm.
- Kable o napięciu znamionowym powyżej 30 kV - należy je ułożyć na głębokości, która, ze względów bezpieczeństwa, musi wynosić co najmniej 1 m, bez względu na aplikacje. W przypadku, kiedy projekt wymaga instalacji kilku takich kabli, ich odległość w pionie nie może być mniejsza niż 70 cm.
Jeśli warunki środowiskowe, geodezyjne i inne nie pozwalają ułożyć kabla energetycznego na zalecanej głębokości, można je położyć bardziej płytko, co wymaga już jednak zastosowania i utrzymania dodatkowych osłon w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Więcej informacji pod adresem: bitner.com.pl