Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Helios z Cyfronetu AGH na trzecim miejscu światowej listy Green500 najbardziej ekologicznych superkomputerów

Article Image
Ogromnym sukcesem jest uzyskanie wyniku pomiaru efektywności energetycznej dla superkomputera Helios, który znalazł się na trzecim miejscu listy Green500. Oznacza to, że jest najbardziej efektywnym energetycznie superkomputerem, z pierwszej setki listy TOP500. Efektywność energetyczna to obecnie jedna z szalenie ważnych metryk używanych do oceny nowych superkomputerów, gdyż bezpośrednio wpływa na koszty eksploatacji takich maszyn, które potrzebują niebywałych ilości mocy elektrycznej - w przypadku najszybszych komputerów na świecie jest to ok. 30 MW, co przekłada się, z łatwością, na ogromne, roczne koszty prądu.

Działający w Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) superkomputer Helios wyróżnia 35 PFLOPS mocy obliczeniowej, niemal 108 tysięcy rdzeni obliczeniowych, 460 TB pamięci operacyjnej, a także 18 PB pojemności systemów dyskowych, które łącznie oferują wydajność 2 TB/s (jest to wartość średnia). Superkomputer ten został stworzony z zastosowaniem platformy HPE Cray EX4000 i składa się z 3 następujących partycji obliczeniowych:

  • CPU obejmującej 75 264 rdzenie obliczeniowe i 200 TB pamięci operacyjnej DDR5,
  • GPU wyposażonej w 440 dedykowane układy graficzne,
  • INT dla pracy interaktywnej, wyposażonej w 24 akceleratory i szybką lokalną pamięć NVMe.
Logo Cyfronetu AGH

Wszystkie komponenty superkomputera Helios połączone są ze sobą siecią Slingshot, której przepustowość dosięga 200 Gb/s. Platforma HPE Cray EX4000, w oparciu o którą zbudowano Heliosa, jest używana także w budowie najszybszych superkomputerów na świecie (Frontier), albo w Europie (LUMI). Partycje CPU i GPU superkomputera chłodzone są cieczą, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie dość niskiego wskaźnika PUE (Power Usage Effectiveness), a w rezultacie powiększenie jego efektywności energetycznej i obniżenie kosztów eksploatacji. Dodatkowo odzyskane w ten sposób ciepło może być wykorzystane do ogrzewania. Znacząca efektywność energetyczna superkomputera Helios sprawia, że zapewnia o wiele więcej mocy obliczeniowej - na każdą kilowatogodzinę, niż mniej efektywne systemy, a przez to obliczenia z jego użyciem są nie tylko tańsze, ale także w mniejszym stopniu wpływają na środowisko.

Więcej informacji pod adresem: agh.edu.pl

Wideo
Firma: Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH)
Tematyka materiału: AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza, Green500, PFLOPS, superkomputery, wydajność obliczeniowa
AUTOR
Źródło
agh.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"