Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 23.02.2024 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. cyfrowe fortepiany, monitory dla graczy, elektromechaniczne rygle bezpieczeństwa i wzmacniacze stereo.

Cyfrowy fortepian GP-9M firmy Roland

Za sprawą cyfrowego fortepianu GP-9M zapewniana jest pełna muzyczna ekspresja, która w istocie tworzy majestatyczne wrażenie w każdej przestrzeni. Jest to niespotykane wcześniej z pewnością ucieleśnienie elegancji fortepianu z: płynnymi zaokrągleniami i solidnymi liniami, a także uderzającymi wykończeniami w kolorach: hebanu oraz polerowanej bieli - nie inaczej. Podobnie jak w przypadku klasycznego fortepianu akustycznego pokrywa GP-9M może być otwarta, by dostosować charakter dźwięku, lub zamknięta, by stworzyć płaską powierzchnię. Dostępne w cyfrowym fortepianie GP-9M inteligentne sterowanie dotykiem zapewnia bardzo intuicyjny dostęp do najważniejszych funkcji w razie potrzeby. Wbudowane wyjścia XLR dość prosto umożliwiają podłączenie fortepianu do nagłośnienia w celu szerszej projekcji dźwięku, czy niezależnej kontroli z głośników. Wszystkie dźwięki GP-9M trafiają domyślnie na wyjścia bądź można przypisać do nich dźwięk: suchego fortepianu, efektu ambience lub odtwarzanie utworów. Występuje też dedykowane wejście mikrofonowe, co pozwala wykonawcy śpiewać i występować bez potrzeby stosowania zewnętrznego przedwzmacniacza, albo miksera audio. Cyfrowy fortepian GP-9M oferuje funkcję tzw. ruchomych klawiszy, która sprawdza się np. w czasie spotkań domowych. Prosta w obsłudze regulacja głośności jest w zasięgu ręki i można podłączać słuchawki, żeby grać w dowolnym momencie, nie przeszkadzając innym. Dostępny w fortepianie metronom, jak również łatwe rytmy pomagają rozwijać poczucie czasu w czasie codziennych sesji treningowych. Dzięki trybowi Twin Piano, można podzielić klawiaturę na 2 niezależne sekcje i grać razem np. z członkiem rodziny, przyjacielem lub nauczycielem.

Cyfrowy fotepian GP-9M - kolor czarny
Cyfrowy fotepian GP-9M - kolor biały

Zredukowana waga instrumentu (ok. 188 kg) sprawia, że cyfrowy fortepian GP-9M łatwiejszy jest w przenoszeniu niż zwykły fortepian akustyczny, szczególnie, że nie ma tu konieczności i wymogów profesjonalnego strojenia oraz innej konserwacji. Opisywany fortepian uwzględnia system projekcji dźwięku, nazwany Piano Reality Concert, za sprawą którego wielokanałowe wzmocnienie i zaawansowane przetwarzanie dźwięku łączą się w celu oddania pełnego kiedy trzeba brzmienia fortepianu. Konstrukcja obudowy, rozmieszczenie głośników, jak również na dobrą sprawę kąt nachylenia pokrywy zostały starannie dostrojone, aby zapewnić tak samo odważną i wciągającą prezentację dźwięku, jak w przypadku fortepianu koncertowego na sali widowiskowej. Jest to osiągane przy wyrafinowanym ekosystemie rozwiązań składającym się z: silnika brzmieniowego, klawiatury, pedałów, komponentów audio i głośników. Każda sekcja fortepianu została zaprojektowana tak, aby współpracować ze sobą płynnie oraz przejrzyście o każdej porze dnia i nocy. Tylko w ten sposób można w pełni doświadczyć naturalności tegoż wspaniałego instrumentu z niespotykaną wcześniej ekspresją i realizmem. Jest to doskonałe rozwiązanie m.in. dla: sal widowiskowych, placówek handlowych i właścicieli domów, którzy szukają najwyższej klasy fortepianowej wizytówki - niewątpliwie GP-9M taką jest.

Cyfrowy fotepian GP-9M

Oldschoolowy wzmacniacz stereo WSH-805 z firmy Unitra o konstrukcji dual-mono

Inspiracją do zbudowania wzmacniacza WSH-805 był "legendarny" wzmacniacz Unitra WSH-205 - mało znany w Polsce, ponieważ był tak cudowny, że produkowany na eksport. Jest to na dobrą sprawę analogowe rozwiązanie pozbawione cyfrowego przetwarzania sygnałów, które mogłoby tylko pogorszyć oryginalne brzmienia audio. Zarówno kanał lewy, jak i kanał prawy wzmacniane są osobno, a gwarantowany poziom separacji pomiędzy nimi przekracza 100 dB. W celu zapewnienia wybornej jakości dźwięku wszystkie kanały audio wyposażone zostały w osobne przedwzmacniacze oraz wzmacniacze mocy. Dostępny we wzmacniaczu stereo WSH-805 oryginalny blok mocy pracuje na precyzyjnych układach dyskretnych. Istnieje możliwość zmiany klasy wzmacniacza A na klasę AB przy użyciu dedykowanego przełącznika na panelu frontowym. Zapewniana jest wspaniała, równomierna charakterystyka sprzężenia zwrotnego w funkcji częstotliwości, która przekłada się na współczynniki: THD poniżej 0,0008%, a także IMD do 0,0015%. Unikalny zestaw wejść RCA i para zbalansowanych wejść XLR umożliwiają z łatwością podłączanie wielu źródeł sygnału audio - w sposób minimalizujący wpływ zakłóceń od źródła do wzmacniacza. Przewidziano także dedykowany przedwzmacniacz gramofonowy z 2 trybami pracy: MM i MC w celu bezproblemowego podłączenia każdej dostępnej na rynku wkładki gramonofowej. Niskoimpedacyjny wzmacniacz słuchawkowy umożliwia z kolei łatwe podłączanie słuchawek klasy Hi-End, aby pracowały w optymalnych dla siebie warunkach. To wszystko poprawia precyzję stereofonii i wznosi ją na poziom, który jest rzadko osiągany, gdy chodzi o wzmacniacze zintegrowane. Daje to także rewelacyjną możliwość wyboru pomiędzy maksymalną głośnością, a maksymalną liniowością pracy. Oldschoolowy wzmacniacz stereo WSH-805 dostępny jest w kolorze białym albo czarnym. Tylko z tym produktem każdy sygnał audio staje się "silny", a zarazem niezwykle klarowny.

Oldschoolowy wzmacniacz stereo WSH-805

Polska premiera monitora gamingowego LG UltraGear OLED, którego symbol to 27GS95QE

Całkiem neidawno do przedsprzedaży w Polsce trafił monitor gamingowy LG UltraGear OLED o oznaczeniu 27GR95QE. Jest to kolejny już model monitora z wyświetlaczem OLED, który dzięki samoświecącym pikselom gwarantuje nie tylko znakomitą jakość obrazu, lecz również, co ważne, minimalny poziom czasu reakcji, który, w wielu przypadkach, wynosi jedyne 0,03 s. Sercem najnowszego monitora LG UltraGear OLED jest wyświetlacz OLED o przekątnej 26,5" oferujący rozdzielczość obrazu 2560×1440 px i częstotliwość jego odświeżania 240 Hz. Jest to rozwiązanie wspierające 2 standardy: AMD FreeSync Premium Pro i NVIDIA G-SYNC, które zapewnia obsługę HDR gwarantującą wyświetlanie obrazu o znaczącej rozpiętości tonalnej, z zachowaniem wymogów VESA DisplayHDR True Black 400. Ekran przedstawianego monitora pozbawiony jest ramek, co pozwala na dostrzeżenie wielu kluczowych szczegółów oraz pełną immersję. Aby zapewnić najwyższy komfort korzystania z monitora, wyświetlacz OLED został pokryty powłoką antyodblaskową. Dzięki temu, grając w słoneczny dzień bądź przy mocnym i "dobirnym" świetle, graczy nie rozpraszają odblaski na ekranie. Do monitora gamingowego na dobrą sprawę mogą być podłączone naraz 3 konsole lub komputery gamingowe. Występują 2 wejścia HDMI w standardzie 2.1, a także jedno DisplayPort 1.4. Fani pełnej immersji na pewno docenią wyjście audio, które wspiera słuchawki z mikrofonem operujące w standardzie DTS HP:X. W zestawie znajduje się pilot, który ułatwia sterowanie LG UltraGear OLED.

Monitor gamingowy LG UltraGear OLED o oznaczeniu 27GR95QE

Autonomiczne roboty mobilne z serii MD firmy OMRON do wielu zastosowań, szczególnie tych o średnim udźwigu

Firma OMRON wprowadziła na rynek 2 nowe, autonomiczne roboty mobilne (AMR): MD-650 i MD-900, których dopuszczalne udźwigi wynoszą (kolejno): 650 oraz 900 kg. Te nowe modele rozszerzają gamę autonomicznych robotów firmy OMRON, ażeby sprostać zastosowaniom w transporcie części i materiałów, i to dla dużo wyższej wydajności w zakładach produkcyjnych. Doskonała technologia sterowania, w którą wyposażono nowe autonomiczne roboty mobilne: MD-650 i MD-900, gwarantuje bezpieczny i płynny transport materiałów. Są to rozwiązania, które można z łatwością wdrażać w zakładach produkcyjnych, gdzie ludzie i maszyny pracują obok siebie. Istotną cechą autonomicznych robotów mobilnych OMRON jest niezawodne, gdy jest taka potrzeba, poruszanie się po wąskich przejściach, z maksymalnymi szybkościami: 1,8 m/s - dla robota MD-900, albo 2,2 m/s - dla robota MD-650. Wprowadzenie zaawansowanej w praktyce technologii baterii i ich ładowania pozwala na: ośmiogodzinny czas pracy dla robota MD-650 albo 7,5 godziny pracy dla robota MD-900. Unikalne oprogramowanie Fleet Manager autorstwa OMRON pozwala zarządzać nawet 100 robotami mobilnymi w jednym systemie, co usuwa potrzebę stosowania szeregów systemów zarządzania flotą, Jedno rozwiązanie jest na dobrą sprawę w stanie zapewnić trasy transportowe, automatycznie wybierając optymalnego robota mobilnego - w oparciu o udźwigi oraz dostępność. Zaawansowane funkcje łączności w ramach jednego systemu umożliwiają wyznaczanie trasy w czasie rzeczywistym zwłaszcza w przypadku transferów oimiędzy procesami o różnych prędkościach produkcyjnych. Wszystko to ma na celu zapewnić wydajne rozwiązanie transportowe przy niewielkiej retencji. Seria MD zaprojektowana została pod kątem kompatybilności z normą ISO 3691-4 tj. najnowszą normą bezpieczeństwa dotyczącą automatycznych wózków przemysłowych i ich systemów.

Przykładowy, autonomiczny robot mobilny z serii MD

Elektromechaniczny rygiel bezpieczeństwa PSENslock 2 produkcji Pilz

Rygiel bezpieczeństwa PSENslock 2 oferuje siłę trzymania: do 1000 N bądź 2000 N, a stopień ochrony IP67/IP6K9K sprawia, że rozwiązanie jest odporne na działanie kurzu i cieczy. Trwała budowa PSENslock 2 zapobiega osadzaniu się kurzu razem z innymi zanieczyszczeniami, co sprawia, że rygiel bezpieczeństwa może być, z łatwością, stosowany w zadanych aplikacjach. Przygotowany przez Pilz elektromechaniczny rygiel bezpieczeństwa PSENslock 2 zapewnia i stanowi o niezawodnej ochronie rozwiązań wymagających zachowania wysokich standardów higieny m.in. w przemyśle spożywczym, a także farmaceutycznym. Elastycznie zamontowany aktuator, z dużymi powierzchniami kontaktu, z łatwością kompensuje wszelkie różnice nawet w przypadku niewyrównania drzwi ochronnych. Znakomita diagnostyka, za pośrednictwem 4 diod LED po obu stronach rygla bezpieczeństwa umożliwia szybki odczyt jego stanu. Obecne w PSENslock 2 rozbudowane funkcje diagnostyczne występują w połączeniu z inteligentnym systemem diagnostyki SDD, co pozwala na: przyrost dostępności instalacji oraz ograniczenie okablowania i skrócenie czasu uruchamiania. Gwarantowana jest istotnie skuteczna ochrona przed manipulacjami, w celu zapobiegania niepożądanym przestojom w produkcji. Do wyboru są różne rodzaje kodowania.

Elektromechaniczny rygiel bezpieczeństwa PSENslock 2
Elektromechaniczny rygiel bezpieczeństwa PSENslock 2

Istnieje opcja dostosowywania PSENslock 2 do indywidualnych wymagań poprzez regulację, czy też ustalenie, siły blokowania za pomocą klucza konfiguracyjnego "Config Key". Pracując zarówno samodzielnie, jak też i w połączeniu szeregowym, rygiel bezpieczeństwa PSENslock 2 może być używany choćby dla zabezpieczenia bramek bezpieczeństwa. Obowiązuje bardzo długi okres eksploatacji dzięki bezdotykowej technologii transponderów i magnetycznemu w praktyce ryglowaniu osłon. To wszystko ma miejsce przy wyjściach bezpieczeństwa (OSSD) - są one niezależne względem ryglowania osłon i zapewniają znakomitą elastyczność w czasie wdrażania rozwiązania.

Elektromechaniczny rygiel bezpieczeństwa PSENslock 2

Zintegrowany system drukujący 46kUV Inkjet Printbar pomysłu FUJIFILM do szybkiej produkcji etykiet i opakowań

Firma FUJIFILM poinformowała o wprowadzeniu w sprzedaż w pełni zintegrowanego systemu drukującego 46kUV Inkjet Printbar dla zakładów produkcyjnych. Jest to w pełni innowacyjne i sprawdzone rozwiązanie, które umożliwia dogodny druk na szerokiej gamie materiałów, jeżeli chodzi o produkcję etykiet i opakowań. Posiada ono konstrukcję typu drop-on-demand, która usprawnia przepływ pracy, dzięki szybkościom drukowania: od 150 metrów na minutę wzwyż. Najważniejszymi elementami zintegrowanego systemu drukującego 46kUV Inkjet Printbar są autorskie głowice drukujące SAMBA firmy FUJIFILM, która wykorzystują precyzję technologii MEMS i napylanie PZT. Za ich sprawą zapewniana jest natywna rozdzielczość 1200 dpi, która w całości zaspokaja wymogi dotyczące jakości etykiet. Na dobrą sprawę można też drukować kody QR, albo czcionki o wielkości 2 punktów i mniej. Zintegrowany system drukujący 46kUV Inkjet Printbar dostarczany jest w różnych szerokościach druku (np.: 25,4 cm, 33 cm, 43,2 cm oraz 50,8 cm), co pozwala na integrację z tradycyjnymi procesami druku. Z prezentowanym w niniejszym wpisie systemem może być używane oprogramowanie 3IC autorstwa FUJIFILM do tworzenia dokumentów. Przecudowna konstrukcja modułu czyszczenia i serwisowania listwy drukującej tylko ułatwia utrzymywanie właściwej jakości drukowanego obrazu. Zintegrowany system drukujący 46kUV Inkjet Printbar stosuje autorską technologię recyrkulacji atramentu REDIJET, aby zapewnić optymalizację jakości obrazu na całej szerokości druku, co pozwala w praktyce nieustannie redukować zapotrzebowanie na regenerację głowic drukujących.

Zintegrowany system drukujący 46 kUV Inket Printbar

Grupa ZF prezentuje nowy system inteligentnych pasów bezpieczeństwa

Dzięki nowemu systemowi pasów bezpieczeństwa, Grupa ZF umożliwia lepsze dostosowanie siły napięcia pasów do: rozmiaru oraz masy ciała osób, które są w aucie. Dostępny w systemie wielostopniowy ogranicznik obciążenia (z ang. Multi-Stage Load Limiter, MSLL) odpowiada, w szczególności, za dobrą regulację systemu. Pomaga on istotnie ograniczać skutki wypadków, umożliwiając producentom pojazdów spełnienie "trudnych" wymagań NCAP Roadmap 2030. Innowacyjne podejście do systemu inteligentnych pasów bezpieczeństwa Grupy ZF polega w praktyce nie tylko na indywidualnych opcjach sterowania elementami, lecz też na możliwości interakcji z innymi systemami bezpieczeństwa w aucie. Tym sposobem pasy bezpieczeństwa, które są w systemie,  stają się inteligentnym, łatwo sterowanym rozwiązaniem. Aby zapewnić zwiększoną elastyczność, Grupa ZF oferuje napinacz pasa z wielostopniowym, przełączanym ogranicznikiem obciążenia (MSLL). Charakteryzuje go wielostopniowa konstrukcja i może, na dobrą sprawę, dobierać siły, które przytrzymują osobę w aucie podczas zderzenia. Opisywany ogranicznik zapewnia małym, lekkim wagowo osobom idealnie dostosowaną ochronę w razie wypadków o umiarkowanej intensywności (z prędkością uderzenia do 35 km/h). Dotyczy to w szczególności dzieci na tylnym siedzeniu auta. Osoby starsze, które narażone są na głębsze i poważniejsze ryzyko obrażeń ze względu na m.in. zmienioną strukturę kości, także mogą bez ograniczeń korzystać z ogranicznika MSLL. Jest to niepowtarzalne rozwiązanie, które oferuje, w każdym przypadku, duże bezpieczeństwo pasażerów o dużej masie, w razie wypadku, który wyróżnia duże przeciążenie (przy prędkości uderzenia powyżej 56 km/h). Dostarczany przez Grupę ZF system umożliwia właściwe reagowanie na osoby o innych wzrostach oraz dogodne sterowanie siłami pasów. Wszystko to ma na celu spełnienie wymagań NCAP Roadmap 2030 mających być surowszymi względem tego, co obowiązywało w ostatnich latach.

Grupa ZF prezentuje nowy system inteligentnych pasów bezpieczeństwa

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

ABB, Arduino, AVT Korporacja, Broadcom, ElectroMobility Poland (EMP), Espressif Systems, Farnell, FUJIFILM, Grupa ZF, JBL, OMRON, Pilz, Raspberry Pi Foundation, Roland, Shell, Sony, Texas Instruments (TI), Unitra, Volvo, Zhejiang Geely Holding Group

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: 27GR95QE, Arduino IDE 2.3.1, Izera, LG UltraGear OLED, Raspberry Pi 5, Tune 520 BT
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"