Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Pomysł z Politechniki Warszawskiej (PW) najlepszy w polskiej edycji Konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona

Article Image
W pełni nowy system do rehabilitacji pulmonologicznej Boreas przeszedł krajowy etap międzynarodowego konkursu technologicznego, którego organizatorem jest Fundacja Jamesa Dysona. Zwycięskie rozwiązanie to dzieło zespołu "pd meds", który stanowią z pewnością młodzi naukowcy Politechniki Warszawskiej (PW).

Powstały w Politechnice Warszawskiej (PW) system do rehabilitacji pulmonologicznej Boreas wyposażony jest w mikrokomputer, który kontroluje trudność robionych ćwiczeń, zbiera dane oraz demonstruje choremu jak należy prawidłowo wykonywać ćwiczenia oddechowe. Posiada też sterylny filtr oraz rurkę wlotową, dzięki czemu może być stosowane przez szereg chorych. Podczas ćwiczeń, przy użyciu Boreasa, zadaniem pacjenta jest wytworzenie takiego ciśnienia co zdoła otworzyć wewnętrzny kanał oddechowy, a potem również podążanie za naturalnym i samoczynnym rytmem oddychania przy zmieniających się ograniczeniach przepływu. Po tym jak kończy się sesja, niezbędne dane przesyłane są automatycznie do lekarza prowadzącego, który może porównać dane z poprzednimi wynikami pacjenta. Następna sesja ćwiczeń jest, w całości, generowana przez urządzenie automatycznie. Takie rozwiązanie nie tylko upraszcza i usprawnia ocenę stanu pacjentów, ale również jest nadzwyczaj pomocne dla chorego. Dzięki Boreasowi ćwiczenia można wykonywać również w domu, i to pod okiem wirtualnego trenera. Twórcy systemu postanowili wykorzystać motyw gry połączonej z aplikacją. Pełna możliwość realizacji ćwiczeń indywidualnych, bez udziału fizjoterapeuty pulmonologicznego, pozwoli na skuteczną rehabilitację pacjenta w obliczu trudności w dostępie do specjalistów.

System do rehabilitacji pulmonologicznej Boreas 

Pomysł na Boreasa wiąże się wprost z pandemią COVID-19. Bliska osoba jednego z członków: "pd meds" borykała się z najcięższymi konsekwencjami wspomnianej choroby. W tym czasie zespół przebywający akurat na targach medycznych wpadł na pomysł konstrukcji urządzenia pomagającego osobom z problemami płucnymi. W ledwo 1,5 roku młodzi naukowcy zrobili 10, jak nie więcej, prototypów Boreasa - coraz bardziej modułowych, żeby weryfikować działanie poszczególnych mechanizmów do treningu oddechowego, które w połączeniu stanowią trzon urządzenia. Wymagało to sporych nakładów finansowych. Te potrzeby jeszcze wzrosną - przy certyfikacji medycznej koszty trzeba liczyć w milionach. A sam proces trwa ponad rok.

Więcej informacji pod adresem: pw.edu.pl

Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: Boreas, James Dyson, konkursy, Polska, rehabilitacja pulmonologiczna, systemy do rehabilitacji pulmonologicznej
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"