Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Inteligentne wykorzystanie przełączników sieciowych w małych i średnich firmach

Article Image
Przełącznik sieciowy łączy komputery w sieci, odbierając dane, a także przekazując je, z wykorzystaniem pakietów. Przy pomocy tego przełącznika można łączyć i rozłączać ścieżki przewodzenia. Dzięki przełącznikom sieciowym firmy mogą pozyskać większą kontrolę nad poborem mocy w swoich budynkach.

Przejdź na przełącznik sieciowy

Tylko niektóre z firm wiedzą, że można oszczędzić na energii zużywanej przez sieci Wi-Fi. Dla niezawodnej obsługi sieci bezprzewodowej potrzeba jednego bądź kilku przełączników i kilka punktów dostępowych. Sprzęt przełączający można skonfigurować tak, aby zasilanie Power-over-Ethernet (PoE) trafiało do punktów dostępowych. Firmy mogą wykorzystać przełączniki sieciowe do sterowania zasilaniem bezprzewodowych punktów dostępowych. Punkty te, jeśli jest taka potrzeba, mogą się włączać i wyłączać o określonych porach. Można nawet ustawić różne harmonogramy, aby uwzględnić sprzęt, który musi działać przez cały czas.

Dane, dane i jeszcze raz dane

Zazwyczaj potrzeba jednego punktu dostępowego na każde 100 metrów kwadratowych, więc wiele firm ma choćby ok. 20 punktów dostępowych. Jeśli w pełnym tygodniu kalendarzowym, liczącym 168 godzin będzie się włączać punkty dostępowe w godzinach: 8-18, istnieje szansa na ograniczenie poboru mocy o 118 godzin na tydzień. Kiedy punkt dostępowy jest bezczynny (poza godzinami pracy) zużywa średnio np. 0,005 kWh energii. W trakcie godziny daje to 5 W mocy. Tygodniowo oszczędza się zatem blisko 118·5=590 W mocy na każdy punkt dostępowy. Oszczędność miesięczna wynosi 4·590 W=2,36 kW. Roczna jest równa 52·590 W=30,68 kW. Przy średnich cenach energii na poziomie ok. 1 zł/kWh, na jednym punkcie dostępowym idzie oszczędzać ok. 30,68 zł na rok. W firmie, która ma 20 punktów dostępowych, przekłada się to na roczne oszczędności w wysokości: ok. 20·30,68=613,3 zł. Tyle można zachować w kieszeni przez zmianę konfiguracji przełączników sieciowych. Funkcja trybu spoczynkowego punktów dostępowych jest już zwykle wbudowana w przełącznik - trzeba tylko wiedzieć jak ją używać. W przypadku dużych instytucji, np. szkół i magazynów, które często mają nawet 150 punktów dostępowych, inteligentne skonfigurowanie przełączników może dać oszczędności liczone w tysiącach złotych.

Inteligentny wybór

Oprócz porad udzielanych przez instytucje rządowe, małe lub średnie firmy powinny dążyć, w całości, do efektywnego wykorzystania urządzeń, żeby zoptymalizować działalność. Warto tu zapamiętać, że przełączniki nie tylko przynoszą bezpośrednie oszczędności, ale są również w rzeczywistości bardziej przyjazne dla środowiska. Przejście na przełącznik sieciowy stanowi i jest dobrą opcją dla małych i średnich firm oraz Ziemi.

Wideo
Firma: Zyxel Networks
Tematyka materiału: bezprzewodowe standardy, oszczędność energii, przełączniki sieciowe, urządzenia sieciowe, Wi-Fi, Zyxel Networks
AUTOR
Źródło
zyxel.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"