Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 20.01.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. mikrokontrolery, monitory, bezpieczniki i diody.

Najnowszy monitor gamingowy UltraGear firmy LG Electronics oficjalnym monitorem zawodów LEC 2023

Monitor gamingowy serii UltraGear - model 25GR75FG jest oficjalnym monitorem rozgrywek League of Legends EMEA Championship (LEC) 2023. Nowy monitor pojawi się w najbliższym sezonie LEC i będzie wspierać zawodnikom z najlepszych drużyn, w walce o zwycięstwo LEC. Najnowszy monitor powstał z myślą o zawodach e‑sportowych. Monitor 25GR75FG zapewnia użytkownikowi wyświetlacz IPS o: przekątnej 24,5", rozdzielczości obrazu równej: 1920×1080 px, częstotliwości odświeżania 360 Hz i czasie reakcji 1 ms w trybie Gray-to-Gray (GTG). Wraz z technologią G-SYNC, z firmy NVIDIA, która minimalizuje zjawisko rozrywania ekranu, jest to dobre rozwiązanie. Urządzenie wyposażono w funkcję NVIDIA Reflex, która wyraźnie pomaga zredukować opóźnienie między kliknięciem, a akcją na ekranie, zapewniając dość precyzyjną, w każdym aspekcie, kontrolę nad grami. Monitor 25GR75FG posiada certyfikat VESA Display HDR 400, który stanowi o jasnym, czy klarownym obrazie. Charakteryzuje się on bezramkową budową z trzech stron, co daje: pełną immersję i pomaga w skupieniu się w czasie rywalizacji. Jak wyjaśnia szef jednostki biznesowej IT w firmie LG Electronics, Seo Young-Jae:

"Firma LG Electronics z dużą radością zademontruje model 25GR75FG w czasie zbliżających się zawodów LEC 2023. Nasz najnowszy monitor (...) to niezwykle szybki sprzęt dopracowany pod kątem profesjonalnego e‑sportu (...). Firma LG Electronics będzie wspierać zawody LEC i pomagać w rozwoju e-sportu na całym świecie."

Monitor gamingowy 25GR75FG

Procesor M2 Pro firmy Apple: ogromny skok wydajności podczas wymagających zadań

Jest to złożony z 40 miliardów tranzystorów układ scalony, który został stworzony w procesie technologicznym 5 nm. Obsługa pamięci RAM o przepustowości: 200 GB/s jest zaoferowana. Jej pojemność nie może przekraczać 32 GB danych. Procesor stanowi unikatowy stwór Apple. Powstały dzięki Apple procesor obejmuje: 10 lub 12 rdzeni. Dostępny w M2 Pro system Neural Engine pozwala wykonywać blisko 15,8 biliona operacji na sekundę. Przekłada się to na dużo większą efektywność wielowątkową procesora. Przewidziano w nim aż 19 rdzeni graficznych, którym towarzyszy pojemniejsza pamięć L2. Aplikacje takie jak: Adobe Photoshop doskonale sobie radzą z wymagającymi zadaniami. Zauważalny jest przyrost wydajności przetwarzania, obok komfortu grania porównywalnego z wieloma konsolami. Procesor M2 Pro zawiera dobry silnik multimedialny, który zapewnia sprzętową akcelerację kodowania i dekodowania obrazu w formatach: H.264, HEVC lub ProRes. Możliwe jest odtwarzanie kilku strumieni wideo naraz, w rozdzielczościach: 4K i 8K, przy niskim poborze mocy.

Procesor M2 Pro

Odporny na kosmiczne promieniowanie stabilizator napięcia MIC69303RT firmy Microchip Technology

Stanowiący nowość firmy Microchip Technology stabilizator przeznaczony jest, z zasady, dla satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Do jego zasilania trzeba napięcia 1,65-5,5 V. Przewidziane dla stabilizatora napięcia MIC69303RT pokrycia skutecznie chronią podzespół przed kosmicznym promieniowaniem. Intensywność tego promieniowania nigdy nie powinna przekraczać 50 Krad. Oferowane przez stabilizator napięcie wyjściowe sięga 0,5 V. Dzieje się to przy prądach poniżej 3 A. Niski poziom szumów jest wliczony. Wysoka stabilność działania również. Ma to szczególne znaczenie w przypadku czułych obwodów radiowych lub zasilaczy. Stabilizator napięcia MIC69303RT współpracuje m.in. z mikrokontrolerem SAM71Q21RT oraz układami FPGA z rodziny PolarFire - np.: RTPF500TLS. Stabilizator spełnia normę AEC-Q100. Wytwarza się go według standardów: MIL Class Q i MIL Class V. Przeszedł on kluczowe testy, niezbędne dla zastosowań kosmicznych. Stabilizator napięcia MIC69303RT można nabywać w plastikowej bądź ceramicznej obudowie, o 8 albo 10 wyprowadzeniach. Utrudnione warunki pracy nie są opisanemu stabilizatorowi straszne. Jak mówi wicedyrektor jednostki biznesowej zajmującej się lotnictwem i obronnością w firmie Microchip Technology, Bob Vampola:

"Stabilizator napięcia MIC69303RT to unikatowy podzespół firmy Microchip Technology (...) odporny na zatrzaskiwanie czy promieniowanie kosmiczne poziomu 50 Krad. Firma posiada, jak w banku, liczące blisko 60 lat doświadczenie, jeśli chodzi o loty kosmiczne (...)."

Z kolei dyrektor jednostki biznesowej zajmującej się zasilaniem analogowym i interfejsami w firmie Microchip Technology, Keith Pazul dodaje:

"Te odporne na kosmiczne promieniowanie rozwiązanie (...) gwarantuje nowe możliwości (...). Nasi klienci mogą bez obaw tworzyć systemy, stosując stabilizator napięcia MIC69303RT, w pełni (...) zasilającego m.in. mikrokontrolery i układy FPGA firmy Microchip Technology."

Odporny na kosmiczne promieniowanie stabilizator napięcia MIC69303RT firmy Microchip Technology

Najnowsza seria mikrokontrolerów STM32C0 od STMicroelectronics

Centralnym przeznaczeniem mikrokontrolerów serii STM32C0 są m.in.: urządzenia domowe, pompy przemysłowe, wentylatory oraz detektory dymu. Częstotliwość taktowania każdego z mikrokontrolerów wynosi: 48 MHz, a ich wydajność obliczeniowa to: 144 DMIPS. Wszystko to przy błyskawicznym, bezpośrednim dostepie do pamięci (ang. DMA - Direct Memory Access). Stosujące 32-bitowy zestawy instrukcji mikrokontrolery STM32C0 uwzględniają analogowo-cyfrowy przetwornik (ADC) o częstotliwości próbkowania 1,7 Msps oraz timery, wliczając w to: timer sterujący, który umożliwia sterowanie silnikami. Przewidziano jedną parę wyprowadzeń zasilających, dzięki czemu więcej pinów I/O jest dostępnych dla aplikacji. Wysoce precyzyjne, wbudowane źródła sygnału zegarowego pozwalają zaoszczędzać na wszelkich podzespołach synchronizujących. Dostępnych jest 9 rodzajów obudów o niewielkich wymiarach. Bezpłatny i rozbudowany system wsparcia z zasobami obejmującymi narzędzia, pakiety oprogramowania i społeczność deweloperów ułatwiają wejście w świat mikrokontrolerów, z serii STM32C0. Jak mówi dyrektor ds. marketingu mikrokontrolerów rodziny STM32 w firmie STMicroelectronics, Daniel Colonna:

"Następne generacje urządzeń (...) muszą być łatwe w użyciu oraz konkurencyjne cenowo (...). Nasze najnowsze mikrokontrolery (...) wprowadzają nowe możliwości (...) czerpiące z dużego i funkcjonalnego systemu rozwiązań STM32."

Mikrokontrolery serii STM32C0

Stosujący sztuczną inteligencję (AI) kontroler pojazdowy CV3-AD685 firmy Ambarella

Jest to najnowsze i dedykowane autonomicznym pojazdom rozwiązanie, które ma podzespół CVflow do efektywnej implementacji sieci neuronowych. Dzieje się to przy zaawansowanym, nadzwyczaj wydajnym przetwarzaniu obrazu, dla wizji komputerowej i głębokiej fuzji danych. Powstały w procesie technologicznym 5 nm kontroler CV3-AD685 cechuje: niski pobór mocy czy współpraca z wieloczujnikowymi systemami ADAS, rozwiązaniami monitorowania kabiny, wielokanałowymi lusterkami i inteligentnymi asystentami parkowania. Obecny w kontrolerze podzespół CVflow uwzględnia wydajny procesor wektorowy, dosyć kluczowy dla radarów HD. Występują obok niego 2 rdzenie firmy ARM: Cortex A78AE i Cortex-R52. Przewidziany został sprzętowy moduł bezpieczeństwa, który zapewnia takie udogodnienia jak: asymetryczna lub symetryczna akceleracja kryptowalut, przechowywanie kluczy szyfrowania, generatory liczb pseudolosowych TRNG, pamięć OTP oraz scrambling i wirtualizacja pamięci DRAM. Robione, w efektywny sposób, w kontrolerze pojazdowym CV3-AD685 przetwarzanie obrazu świetnie sobie radzi ze słabym oświetleniem, wydobywając szczegóły ze scen o wyraźnym kontraście. Kontroler zapewnia nagrywanie bądź strumieniowanie wideo w wysokiej rozdzielczości, przy użyciu formatów H.265 i H.264. Wypełnianie 2 norm: ASIL-B i ASIL-D jest gwarantowane. Jak wyjaśnia dyrektor generalny firmy Ambarella, Fermi Wang:

"Kontroler CV3-AD685 przemienia rynek motoryzacji, dzięki unikalnej kombinacji wydajnego przetwarzania AI, zaawansowanego przetwarzania obrazu, jak również niskiego poboru mocy . Nasze rozwiązanie (...) wprowadza nowe możliwości przetwarzania radarowego (...) w jednym rzędzie obok surowych danych wideo oraz danych obrazowania z radarów."

W środku: kontroler pojazdowy CV3-AD685

W produkcji od pierwszego kwartału 2024 roku: inteligentny układ zasilania RAJ2810024H12HPD firmy Renesas Electronics

Będzie to dostępny w obudowie TO-252-7 podzespół określony wymiarami: 6,1×6,5 mm. Jego rezystancja włączania ma wynosić typowo: 2,3 mΩ. Przewidziana została wbudowana pompa ładunkowa oraz zaawansowana autodiagnostyka, dogodna do motoryzacyjnych przeznaczeń. Dzięki wytężonej detekcji prądów, inteligentny układ zasilania RAJ2810024H12HPD umożliwi stworzenie bezpiecznych systemów kontroli zasilania. Ma to być realizowane już przy małych obciążeniach, w obecności zabezpieczeń: przeciwzwarciowego i przeciążeniowego, jak także: polaryzacyjnego oraz przed niepodłączeniem do masy. Będą obsługiwane interfejsy logiczne: 3,3/5 V, a prąd spoczynkowy będzie znikomy. Z racji malutkiej wielkości, układ będzie można umieszczać w każdym miejscu pojazdów. Jego zastosowaniem ma być zarządzanie energią w pojazdach elektrycznych.Jest to odpowiedź na rozwój: scentralizowanych, a także strefowych architektur E/E. Inteligentny układ zasilania RAJ2810024H12HPD ma stanowić trwały i wierny w pracy produkt. Jak przyznaje wicedyrektor działu: "Automotive Analog Application Specific Business Division" w firmie Renesas Electronics, Akira Omichi:

"Jesteśmy zadowoleni z wprowadzenia inteligentnego i najnowszego układu zasilania. Firma Renesas Electronics będzie kontynuowała prace nad tym układem, który w istocie podniesie bezpieczeństwo systemów zasilania, ułatwiając rozwój systemów dla naszych klientów (...)."

Po lewej stronie: inteligentny układ zasilania RAJ2810024H12HPD

Nowe, scalone bezpieczniki od Vishay Intertechnology

Firma Vishay Intertechnology wprowadziła na rynek 4 następujące bezpieczniki: SiP32433A, SiP32433B, SiP32434A oraz SiP32434B. Ich prądy znamionowe można zmieniać w zakresie: 0,3-3,5 A - dla dwóch pierwszych bezpieczników, a także: 0,5-6 A - dla reszty bezpieczników. Jest to osiągane przy napięciach wejściowych: 2,8-23 V. Bezpieczniki są idealnie wytrzymałe. Reagujące natychmiast na zwarcia bezpieczniki wyposażone są w unikatowe zabezpieczenia nadprądowe. Rezystancja modeli SiP32433A i SiP32433B wynosi 33 mΩ. Dla bezpieczników SiP32434A i SiP32434B jest to 78 mΩ. Wszystkie bezpieczniki działają w pełni bez kłopotów w temperaturze: od -40 do 125°C. Oferowana dokładność prądu znamionowego dosięga ±8%. Przewidziane zostały programowalne szybkości przełączania. Gwarantowana jest odporność, jeśli chodzi o wyładowania elektrostatyczne (ESD) sięgające: 2 kV. Bezpieczniki SiP32434A i SiP32434B posiadają także blokadę prądu wstecznego. Zastosowania bezpieczników z firmy Vishay Intertechnology to m.in. aparatura medyczna, sprzęt w przemyśle, roboty, automatyka domowa i konsole do gier. Opisane bezpieczniki są dostępne w obudowie TDFN, o wymiarach: 3×3 mm. Bezpieczniki chronią w szczególności gniazda USB-C.

Nowe, scalone bezpieczniki od Vishay Intertechnology

VS-E7MH0112HM3 i VS E7MH0112-M3: szybkie w działaniu diody prostownicze serii FRED Pt firmy Vishay Intertechnology

Są to najnowsze rozwiązania o: ładunku Qrr poniżej 150 nC i czasie trr do: 75 ns. Każda dioda charakteryzuje się średnim napięciem wstecznym 1200 V, jak również prądem przewodzenia 1,35-1,8 A - w szczycie: 21 A. Wszystko to przy: planarnej konstrukcji i obudowie DO-214AC, o wymiarach: 4,5×2,79×2,29 mm - jednych z najmniejszych, które można spotkać w sprzedaży. Zoptymalizowane pod kątem przemysłowych i motoryzacyjnych zastosowań diody pracują w temperaturze: od -55 do 175°C. Zarówno VS-E7MH0112HM3, jak i VS E7MH0112-M3 spełniają normy: AEC-Q101, J-STD-020 oraz UL94 V-0. Obydwie diody opisuje pojemność złącza 3,5 pF. Diody prostownicze produkcji Vishay Intertechnology uwzględniają domieszkę platyny, która zapewnia sporą niezawodność działania. Niskie straty przełączania są gwarantowane. Ubytki mocy są nieznaczne. Opisywane diody są wolne od halogenków. Są to elementy zachowujące ważne wymagania kompatybilności elektromagnetycznej. Zastosowania VS-E7MH0112HM3 i VS E7MH0112-M3 są m.in. przetwornice DC/DC, urządzenia przemysłowe czy silniki pojazdów elektrycznych. Wszystkie diody mogą pełnić rolę snubberów czy też zabezpieczeń dla szybko przełączanych tranzystorów IGBT i MOSFET.

Diody prostownicze: VS-E7MH0112HM3 i VS E7MH0112-M3

Czwarte, najnowsze wydanie bezpłatnego e-czasopisma elektronicznego «e-Tech Journal» firmy Farnell

Poczyniono wnikliwy wgląd w inteligentne czujniki przemysłowe oraz wyjaśniono rolę jaką odgrywają w Przemysłowym Internecie Rzeczy (IIoT). Językiem czwartego wydania "e-Tech Journal" jest angielski. Firma Farnell uprzejmie zaprasza do pobierania czwartego wydania. Liczące 32 strony wydanie przedstawia np.: postępy w technologii czujników, które istotnie ulepszają możliwości rozwiązania automatyki przemysłowe. Wymieniono zalety cyfrowych, dostępnych na rynku, czujników ciśnienia w zastosowaniach przemysłowych i pokazano na końcu metody upraszczania - jeśli chodzi o rozwiązania termopar. Wszystko to przy kontroli jakości powietrza we wnętrzach. Jak krótko mówi Global Head of Technical Marketing firmy Farnell, Cliff Ortmeyer - redaktor naczelny "e-Tech Journal":

"Obecnie czujniki są niezbędne w różnych aplikacjach Internetu Rzeczy. Są oczy i uszy (...) urządzeń, które zbierają informacje o otoczeniu, w celu podejmowania decyzji. Efektywne technologie produkcyjne, nowoczesna motoryzacja, innowacyjne produkty medyczne, czy inteligentne systemy zasilania (...) byłyby nie do pomyślenia bez przytoczonych czujników. Nasi eksperci przyglądają się roli jaką one odgrywają w Przemysłowym Internecie Rzeczy."

Czwarte wydanie "e-Tech Journal" jest dostępne tutaj.

Okładka czwartego, najnowszego wydania "e-Tech Journal"

Zaproszenie na najbliższe wydarzenie TEK.day 2023 we Wrocławiu

TEK.day to w pełni bezpłatne i jednodniowe zdarzenie, przeznaczone dla osób profesjonalnie związanych z: projektowaniem oraz produkcją elektroniki. Spotkanie to łączy w sobie: targi w formule "table-top" i multum interesujących wykładów oraz imprezy towarzyszące. Miejscem organizacji eventu jest Tarczyński Arena we Wrocławiu. Odbędzie się on 30 marca 2023 roku. Na uczestników wydarzenia TEK.day 2023 będzie czekało blisko aż 120 stoisk dystrybutorów komponentów elektronicznych, maszyn stosowanych w procesie PCBA, EMS czy innych firm, których usługi dotyczą: projektowania, a także wytwarzania elektroniki. Głównym sponsorem wydarzenia jest firma Würth Elektronik. Pełny spis firm biorących udział w TEK.day 2023 jest dostępny tutaj. Będzie to wyjątkowa okazja do poszerzenia swej wiedzy z zakresu elektroniki, poprzez 8 wykładów. Ale nie tylko - będzie to bowiem także miejsce debat Forum Elektroniki Polskiej. Na odwiedzających TEK.day 2023 będzie czekała dobra kawa i lunch z przekąskami. Odśwież stare relacje albo też znajdź nowych dostawców w czasie wydarzenia. Znajdź w nich wszystko czego potrzebujesz do realizacji swoich zadań.

Rejestracja na TEK.day 2023 odbywa się tutaj.

Tarczyński Arena - miejsce organizacji wydarzenia TEK.day 2023

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Adobe, Ambarella, Apple, AVT Korporacja, Cynel-Unipress, Farnell, Grupa ZF, HEUTHES, LG Electronics, Microchip Technology, Murata Manufacturing, NVIDIA, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE), Renesas Electronics (Renesas), Ricoh, Samsung, STMicroelectronics (ST), TAURON, Transfer Multisort Elektronik (TME), Vishay Intertechnology, Weidmüller, Würth Elektronik

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: 25GR75FG, M2 Pro, STM32C0, TEK.day 2023, VS-E7MH0112HM3, VS E7MH0112-M3
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"