Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Dostęp do internetu w Polsce według badania «Digital Quality Of Life» firmy Surfshark

Article Image
Czwarta edycja corocznie przeprowadzanego badania "Digital Quality of Life" wprost pokazuje, że Polska zajmuje 23. miejsce na świecie pod względem jakości cyfrowego życia. Z pięciu badanych kategorii nasz kraj najgorzej wypadł w kwestii infrastruktury cyfrowej (43. pozycja), a najlepiej w cyberbezpieczeństwie (9. pozycja). Przystępność cenowa internetu w Polsce plasuje kraj na 26. miejscu, a e-administracja i jakość łączy internetowych odpowiednio na miejscach 27. i 38. Dostęp do internetu stał się droższy podobnie jak w poprzednim roku.

Badanie "Digital Quality of Life" wykonywane jest przez firmę Surfshark. Indeks DQL opiera się na pięciu aspektach: dostępności internetu, jakości dostępu sieciowego, e-administracji, infrastrukturze cyfrowej i cyberbezpieczeństwie. W tym roku Polska znalazła się w pierwszej trzydziestce światowego rankingu, zajmując 23. miejsce (18. w Europie). Względem zeszłego roku to dwie pozycje wyżej (23 vs 25). Państwo najsłabiej wypadło pod kątem infrastruktury cyfrowej, wyrównując wynik z Danią, która zajęła pierwsze miejsce. Polski wynik musi stać się lepszy o 30%.

Dostęp do internetu Polsce powyżej średniej. Stacjonarny internet lepszy od mobilnego

Jakość Internetu w Polsce, biorąc pod uwagę szybkości, stabilność oraz wzrost dostępności, plasuje kraj na 38. miejscu rankingu. Dostęp stacjonarny osiąga średnią szybkość 151,7 Mb/s (24. miejsce), natomiast mobilny 55 Mb/s (45. miejsce). W stosunku do Litwy, polski internet mobilny jest o 18% wolniejszy, a stacjonarny o 7% szybszy. Porównując zeszły rok z obecnym, szybkość mobilnego internetu wzrosła o 13,2% (6,4 Mb/s), a stacjonarnego o blisko 20% (26,1 Mb/s). Singapur, który w tegorocznej edycji badania cieszy się najszybszymi łączami, oferuje kolejno szybkości: 104 Mb/s i 261 Mb/s dla łączy mobilnych i stacjonarnych.

Na tle świata dostęp do internetu w Polsce jest stosunkowo tani, lecz jest jeszcze przestrzeń do poprawy

Pod względem dostępności cenowej Polska znalazła się na 26. miejscu. Polacy mogą kupić 1 GB mobilnego transferu za równowartość 85 sekund pracy, co daje wynik o 47% niższy niż w przypadku Litwy. W porównaniu do Izraela, który zajął pierwszą lokatę w tej kategorii (tylko 5 sekund pracy za 1 GB transferu), Polacy na 1 GB mobilnego transferu muszą pracować blisko 17 razy dłużej. Względem ubiegłorocznych wyników Polacy muszą pracować ok. 64 sekundy więcej, aby pozyskać 1 GB mobinego transferu. Stacjonarny dostęp do internetu w Polsce to prawie 96 minut pracy miesięcznie. Jest to 5 razy więcej niż muszą pracować mieszkańcy w Izraelu - w tym państwie najtańszy pakiet stanowi równoważnik 19 minut pracy. Stacjonarny dostęp do internetu, względem zeszłorocznego rankingu, znacznie w Polsce potaniał - teraz trzeba pracować 19 minut mniej niż przed rokiem.

Koszty dostępu do internetu rosną globalnie

Stacjonarny dostęp do internetu rokrocznie okazuje się mniej atrakcyjny cenowo na świecie. W porównaniu do 2021 roku trzeba pracować o 6 minut dłużej. W wybranych krajach, jak na przykład Uganda bądź Wybrzeże Kości Słoniowej, trzeba pracować 2 tygodnie na najniższy pakiet internetu stacjonarnego. Przy obecnej inflacji gospodarstwa domowe z najniższymi dochodami mają niespotykane trudności w opłaceniu dostępu do internetu. Z badania firmy Surfshark wynika, że kraje z najsłabszą jakością łączy internetowych to państwa, w których na dostęp do internetu trzeba pracować najdłużej.

Metodologia

Badanie Surfshark objęło ponad 7 miliardów ludzi na świecie pod względem 5 kluczowych kategorii i 14 wskaźników, które razem tworzą kompleksowy obraz. Badanie oparte zostało na danych m.in. ONZ, Banku Światowego, organizacji Freedom House i Międzynarodowego Związku Komunikacji.

Wyniki czwartej edycji badania "Digital Quality of Life" są dostępne tutaj. Reszta szczegółów w poniższej galerii.

Galeria
Firma: Surfshark
Tematyka materiału: badania, Digital Quality of Life, internet, Polska, Surfshark, usługi cyfrowe
AUTOR
Źródło
surfshark.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"