Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Cienki, elastyczny wyświetlacz OLED stworzony w oparciu o wysokobudżetową drukarkę 3D

Article Image
Jego autorami są naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty, którzy w tym celu posłużyli się profesjonalnym drukiem 3D (jest to dobra wiadomość otwierająca drogę do budowy podzespołów elektronicznych tą metodą).

Jak powiedział profesor wydziału inżynierii mechanicznej uniwersytetu powyżej Michael McAlpine:

„Chcieliśmy sprawdzić, czy można (…) wydrukować wyświetlacz OLED na naszej stołowej drukarce 3D, która została zbudowana na zamówienie i kosztuje mniej więcej tyle co samochód Tesla Model S”.

Korzystając z dwóch różnych technik drukowania, na jednym urządzeniu, udało się wyprodukować jednolicie świecące warstwy 64 pikseli, razem z izolacją, połączeniami wewnętrznymi oraz złączami wyświetlacza - dla pierwszych z nich zastosowano metodę natryskową (w pokojowej temperaturze otoczenia), podczas gdy dla reszty proces ekstruzji. Efektem jest prototyp o przekątnej ok. 1,5”, który zdaniem doktora wydziału inżynierii mechanicznej Uniwersytetu Minnesoty, Ruitao Su:

„(..)wykazywał stosunkowo stabilne działanie przez 2000 cykli zginania, co sugeruje, że wyświetlacze takie jak nasz można stosować w elektronice giętkiej i urządzeniach noszonych - wearables”.

W przyszłości naukowcy planują druk wyświetlaczy OLED o wyższej rozdzielczości i jasności, który jak na razie jest poza zasięgiem przeciętnych użytkowników. Tym niemniej w opinii McAlpine’a: 

„(..) nietrudno sobie wyobrazić, że w ciągu kilku kolejnych lat będzie można przełożyć nasz pomysł na małe, przenośne drukarki w domu lub podróży”.

Naprawdę świetna to sprawa - oby się szerzej upowszechniła.

Prototyp wyświetlacza OLED powstałego metodą druku 3D

Więcej informacji pod adresem

Firma:
Tematyka materiału: drukarki 3D, druk natryskowy, drukowanie wyświetlaczy, Michael McAlpine, Minnesota, Ruitao Su, proces ekstruzji, Stany Zjednoczone, Uniwersytet Minnesoty, Wydział Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Minnesoty
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"