Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zbuduj własny zegar przy użyciu serwomechanizmów i Arduino UNO

Article Image
Czy żeby zbudować zegar zawsze potrzebna jest mistrzowska precyzja? Odkryj, w jaki sposób można zbudować funkcjonalny, a zarazem efektowny zegar, mając pod garścią płytkę Arduino UNO, serwomechanizmy oraz parę elementów, które trzeba stworzyć z wykorzystaniem drukarki 3D.

Co jest potrzebne do budowy zegara?

  • Płytka Arduino UNO
  • 2 sterowniki serwomechanizmu PCA9685 PWM
  • 28 miniaturowych serwomechanizmów 9G
  • Drukarka 3D
  • Zasilacz 5 V

Krok 1

Pobierz pliki STL z tego odnośnika. W celu wydrukowania każdego z potrzebnych elementów należy posłużyć się drukarką 3D. Należy pamiętać, by nakładki ("shoe") wydrukować w innym kolorze niż pozostałe elementy zegara - dzięki temu cyfry będą lepiej widoczne.

Krok 2

Dokonaj przymocowania 28 miniaturowych serwomechanizmów na każdej płytce bazowej - z pomocą niech przyjdzie poniższe zdjęcie.

Krok 3

Na każdym z 28 serwomechanizmów zainstaluj po jednym segmencie po wydrukowaniu przy użyciu drukarki 3D. Upewnij się, że segmenty ułożone są tak, jak na zdjęciach poniżej.

Krok 4

Na każdym z 28 segmentów należy rozmieścić po jednej nakładce ("shoe"). Nakładki te mogą być lepszej jakości, jeżeli zastosuje się druk wyższej rozdzielczości, np. 0,2 mm.

Krok 5

Złóż ramę zegara. Elementy ramy można ze sobą spiąć, a jeżeli chce się, aby konstrukcja była bardziej stabilna, należy wykorzystać śruby i nakrętki.

Krok 6

Zainstaluj każdą z cyfr wewnątrz ramki, zwracając szczególną uwagę na górne i dolne części tych cyfr. Upewnij się, że każda z 4 cyfr została zamontowana w tej samej orientacji.

Krok 7

Podłącz 28 miniaturowych serwomechanizmów do 2 sterowników PCA9685 - tak jak poniżej. W załączone do tego kroku zdjęcia można kliknąć, aby uzyskać lepszą rozdzielczość.

Krok 8

Zrób połączenie między mostkiem A0 a drugim sterownikiem serwomechanizmu PCA9685. Następnie połącz ze sobą oba sterowniki w sposób zademonstrowany na zdjęciu pierwszym, które załączono do kroku 7.

Krok 9

Podłącz sterownik PCA9685 do płytki Arduino UNO, korzystając z I2C. Pin SCL należy dopiąć do pinu A5, a pin SDA do pinu A4 w tej płytce. Nie zapomnij również podłączyć sterownika do pinów GND i 5V, które znajdują się na płytce Arduino UNO.

Krok 10

Żeby zasilić wszystkie 28 serwomechanizmów, płytka Arduino UNO musi zostać podłączona do zasilacza 5 V. W tym celu należy: stworzyć połączenie między pinami GND oraz podłączyć napięcie wyjściowe do pinu VIN znajdującego się na przytoczonej płytce.

Krok 11

Podłącz płytkę Arduino UNO do komputera i otwórz program Arduino IDE. Pobierz kod i wgraj go na płytkę, a następnie odłącz ją od komputera - do zasilania wystarczy teraz tylko zasilacz 5V. Twój zegar jest już gotowy!

Wideo
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: drukarki 3D, PCA9685, poradniki, serwomechanizmy, TME, Transfer Multisort Elektronik
AUTOR
Źródło
tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki temperatury
1/10 Temperatura to
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"