Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Okulary dla kręgosłupa

Article Image
Studiujący na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej (PW) Krystian Gostomski ma na koncie rozwiązanie, które pomaga zachować prawidłową postawę ciała szczególnie tym, którzy spędzają sporo czasu przy biurku. Jest to prototypowa nakładka, której cel to sprzyjanie nawykowi poprawnego siedzenia.

Na zbudowaną przez Krystiana Gostomskiego nakładkę składa się mnóśtwo sensorów, które wychwytują i sygnalizują zmiany postawy. Ich połączenie, a także wspólne działanie możliwe jest dzięki kalibracji i dostosowaniu rozwiązania. Ważne jest to, aby prototyp nakładki nie był zbyt czuły oraz nie pozwalał przekraczać granicy, za którą człowiek zaczyna się garbić. Ważki sekret rozwiązania to jego właściwa kalibracja. Za swoją nakładkę Krystian Gostomski zyskał Nagrodę Publiczności podczas Regionalnego Festiwalu Explory 2023 w Warszawie.

Pan Krystian Gostomski - twórca prototypowej nakładki

Jak wyjaśnia Krystian Gostomski:

"Przy biurku spędzałem naprawdę dużo czasu i zwróciłem uwagę, że zaczynam się garbić (...). Wpadłem na pomysł zrobienia nakładki na okulary, która informowałaby, że zmieniam własną pozycję ciała na nieprawidłową. Użytkownik musi dostosować ustawienia nakładki do siebie - np. ustalić zakres pozycji pierwotnej, żeby nakładka nie uruchamiała alarmu przy niewielkich, wręcz drobnych ruchach. Być może w przyszłości uda się rozwinąć nakładkę na tyle, aby gros użytkowników mógł skonsultować jej ustawienia z fizjoterapeutami. Póki co jesteśmy jedynie w fazie koncepcji - świetnie byłoby kiedyś przejść do komercjalizacji."

Więcej informacji pod adresem: pw.edu.pl

Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: Krystian Gostomski, nowoczesne rozwiązania, Politechnika Warszawska, PW, studenci, uczelnie
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"