Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Minęło 70 lat odkąd zadebiutowała pierwsza lampa projekcyjna dla kin z rodziny XBO od OSRAM

Article Image
Wprowadzona na rynek w 1954 roku kinowa lampa projekcyjna z rodziny XBO szybko i sprawnie zastąpiła stosowaną przedtem lampę węglową, stając się wkrótce sukcesem i międzynarodowym standardem. Okazała się być na tyle rewelacyjna, że w 1983 roku, nie inaczej, otrzymała nagrodą Oscara za wysoką wydajność świetlną i innowacyjność techniczną. Jeszcze w wielu miejscach ksenonowe lampy wyładowcze, a taką jest m.in. przywołana na początku lampa, stanowią niezwykle pożądane rozwiązanie za sprawą: dużego poziomu luminancji i wysokiej wartości współczynnika oddawania barw (CRI) - razem zapewniających ostry jak brzytwa obraz o wysokiej intensywności kolorów.

Produkowane do dzisiaj kinowe lampy projekcyjne z rodziny XBO wyróżnia m.in. dość wysoka żywotność oraz stabilny strumień światła. Przez ostatnie lata ich unikatowa konstrukcja była, i wciąż jest rozwijana, przy nieustannej optymalizacji procesów produkcyjnych dla tych lamp. Pomimo upływu czasu są to rozwiązania cieszące się dużym uznaniem operatorów kinowych. Tego stanu rzeczy nie jest w stanie zmienić nawet podbijająca od lat kina projekcja laserowa. Współcześnie rodzina kinowych lamp projekcyjnych XBO obejmuje produkty przeznaczone w całości dla cyfrowych projektorów filmowych. Są to lampy nieustannie dostosowywane, żeby spełniać stale rosnące i wciąż zmieniające się wymagania, za sprawą których widzowie mogą faktycznie zachwycać się technologią projekcji cyfrowej.

Logo firmy ams OSRAM

Jak wyjaśnia Product Manager Cinema Lamps w firmie ams OSRAM, André Köhler:

"Z nieskrywaną dumą spoglądamy na liczącą ok. 70 lat historię kinowych lamp projekcyjnych z rodziny XBO - historię w której zarówno tradycja, jak i innowacja przeplatają się ze sobą, i to w nieoczekiwany sposób. Są to w istocie 2 rzeczy, które wniosły znaczący wkład w świat kina, sprawiając, że staliśmy się cenionym partnerem dla wielu operatorów kin na całym świecie."

Więcej informacji pod adresami: link 1 i link 2 oraz na poniższym dokumencie.

Pan André Köhler - Product Manager Cinema Lamps w firmie ams OSRAM
DATA SHEET
Wideo
Do pobrania
Download icon Broszura lamp z rodziny XBO
Firma: ams OSRAM
Tematyka materiału: ams OSRAM, kino, lampy projektorowe, OSRAM, projektory kinowe, XBO
AUTOR
Źródło
ams-osram.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"