Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Sławosz Uznański - uznany, polski astronauta projektowy dołącza do grona krótkofalowców

Article Image
Pan Sławosz Uznański, który ma ogromne szanse zostać godnym następcą Mirosława Hermaszewskiego oraz jako drugi Polak zagościć niebawem w przestrzeni kosmicznej, przystąpił do egzaminu na świadectwo klasy A operatora urządzeń radiowych - służba amatorska. Egzamin ten oczywiście zakończył się sukcesem.

Zdanie egzaminu obejmującego przekrojowe spektrum zagadnień: od radiofizyki, elektroniki, elektryki, kodów używanych w amatorskiej łączności radiowej, aż po historię telekomunikacji pozwoliło panu Sławoszowi Uznańskiemu otrzymać wymaganą licencję krótkofalowca i swój znak wywoławczy. Nie sposób nie doceniać wysokiego wkładu polskiego astronauty w rozwój popularności tego fantastycznego hobby, które tak rewelacyjnie łączy wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodoznawczych z kreatywnością oraz ciekawością świata, czyli kluczowymi, na dobrą sprawę, podstawami postępu i rozwoju cywilizacji.

Pan Sławosz Uznański - uznany, polski astronauta projektowy

Warto wspomnieć, że radioamatorzy są obecni w kosmosie od lat sześćdziesiątych XX wieku, gdy na orbicie znalazł się satelita radioamatorski OSCAR (po ang. Orbiting Satellite Carrying Amateur Radio). Radioamatorzy w kosmicznym wyścigu wyprzedzili choćby wielkie koncerny telekomunikacyjne - pierwszy, komercyjny satelita telekomunikacyjny trafił na orbitę miesiąc po trzecim satelicie z programu OSCAR, który już w marcu 1965 roku, umożliwił retransmisję sygnałów z Ziemi, a tym samym nawiązanie łączności transoceanicznej. 

Więcej informacji pod adresem: uke.gov.pl

Wideo
Firma: Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)
Tematyka materiału: astronauci, astronauci projektowi, egzaminy, krótkofalarstwo, krótkofalowcy, służba amatorska
AUTOR
Źródło
uke.gov.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"