Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wyniki kampanii pomiarowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Article Image
Coraz częściej korzystamy z urządzeń sterowanych za pomocą fal radiowych, którymi są m.in. zabawki, piloty, sygnalizatory wejścia i czujniki. W ramach przeprowadzonej w ostatnich dniach przez UKE kampanii pomiarowej przeprowadzono kontrolę tego typu urządzeń, które nie wykorzystują interfejsów: Bluetooth, Wi-Fi i Zigbee.

Przeprowadzona kampania pomiarowa polegała na ustaleniu czy dla określonych urządzeń z miejsca wystawiono deklarację zgodności, dołączone są instrukcje obsługi, jest oznakowanie zgodności CE, zawarto informacje teleadresowe, widnieją dane identyfikujące urządzenia lub czy dołączono informację o ograniczeniach w stosowaniu urządzeń. W sumie kontrolowano 11 urządzeń, z czego 8 nie spełniło wymagań formalnych. Wszystkie wyroby poddano badaniom laboratoryjnym w Centralnym Laboratorium Badań Technicznych, gdzie sprawdzono to, czy w pełni spełniają określone dla nich wymagania. Jeden z 10 przebadanych wyrobów nie spełniał wymagań technicznych. Ponadto jeden wyrób operował na częstotliwości 315 MHz, która nie jest przewidziana dla tego typu urządzeń. W wyniku interwencji Prezesa UKE podmioty, które oferują skontrolowane wyroby podjęły działania naprawcze. Niezgodności formalne zostały z łatwością usunięte w wypadku 6 wyrobów, podczas gdy urządzenie niespełniające wymogów technicznych i urządzenie pracujące na częstotliwości 315 MHz wycofano z obrotu.

Więcej informacji tutaj oraz na poniższym dokumencie.

DATA SHEET
Wideo
Do pobrania
Download icon Wyniki kampanii pomiarowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE)
Firma: Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)
Tematyka materiału: badania, kampanie pomiarowe, piloty zdalnego sterowania, sterowanie radiowe, UKE, Urząd Komunikacji Elektronicznej
AUTOR
Źródło
uke.gov.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"