Zrealizowana inicjatywa oferuje rozszerzone sposobności rozwoju, zarówno dla społeczności uczelnianej, jak i dla różniastych przedsiębiorstw, które dążą do przyspieszenia transformacji cyfrowej, automatyzacji i robotyzacji. Studenci, wykładowcy oraz przedstawiciele przemysłu i automatyki mogą teraz prowadzić projekty przy użyciu komunikacji 5G opartej na paśmie 3,6 GHz. W ramach Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, mogą zarówno na miejscu, w murach uczelni, jak też w pełni zdalnie wybrać produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie zrobić go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem sztucznej inteligencji (AI), Big Data i uczenia maszynowego. Po zakończonym cyklu użytkownik zyskuje przyjazny raport z oznaczeniem: wskaźników jakości, wydajności, a także kosztów i zużycia energii. Dostępność ultraszybkiej sieci 5G zwielokratnia możliwości i opcje analizy danych oraz podejmowania szybkich i precyzyjnych decyzji.
Jak wskazuje dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej (PŚ), dr hab. inż. Anna Timofiejczuk:
"Dzięki uruchomionej sieci 5G, mamy możliwości nie tylko badać, ale również kształtować na dobrą sprawę trudne i złożone procesy w rzeczywistej strukturze produkcyjnej. Studenci oraz naukowcy mogą nawet teraz zdobywać praktyczne doświadczenie w technologiach, które są przyszłością nauki oraz przemysłu. To pozwala na kształcenie nowoczesnych kadr, doskonale wytrenowanych w używaniu technologii przyszłości"
Więcej informacji pod adresem: biuroprasowe.orange.pl