Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Niedawne ograniczenie produkcji energii elektrycznej ze strony farm wiatrowych w Polsce

Article Image
Ze względu na niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną, Krajowa Dyspozycja Mocy (KDM) poleciła redukcję produkcji tej energii z wiatru na terenie całej Polski w wysokości od 400 do 800 MW w różnych godzinach doby 26 i 27 grudnia 2022 r.

W okresie Bożego Narodzenia często zachodzą 2 czynniki: nikłe zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz spore jej stwórstwo z farm wiatrowych. Taka sytuacja wystąpiła w tym roku. Dla utrzymania możliwości regulacyjnych Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), zalecono: zmniejszenie pracy jednostek konwencjonalnych i pełne wykorzystanie zasobów w elektrowniach szczytowo-pompowych, jak również skorzystano z eksportu nadwyżek energii elektrycznej. Mimo podjętych działań, wciąż występował nadmiar mocy elektrycznej. Dlatego wydano polecenie ograniczenia działania farm wiatrowych. Zgodnie ze stanem aktualnym na dzień 1 grudnia 2022 r. sumaryczna moc farm wiatrowych w Polsce wynosi około 9 GW. W dni świąteczne (25.12 i 26.12) stwarzana przez farmy wiatrowe energia elektryczna cechowała się mocą: 0,3-5,9 GW, natomiast zapotrzebowanie na moc w tych dniach wynosiło 11,8-16,7 GW.

Więcej informacji pod adresem: pse.pl

Wideo
Firma: Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE)
Tematyka materiału: elektrownie, energia elektryczna, farmy wiatrowe, Krajowa Dyspozycja Mocy, Krajowy System Elektroenergetyczny, KSE
AUTOR
Źródło
pse.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"