Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Brzęczyk SMD

Article Image
W ofercie firmy TME pojawił się niedawno brzęczyk (buzzer) LET5025AS-03L-4.0-12-R produkowany przez firmę Cre-sound.

W bardzo wielu urządzeniach potrzebna jest prosta sygnalizacja dźwiękowa. Nie chodzi o przetworniki audio, ale o element który będzie „pikał” przy na przykład przyciśnięciu przycisku, albo piszczał jako alarm. Do pełnienia takiej funkcji jest przewidziany opisywany brzęczyk. Jest to niewielki element do montażu powierzchniowego. Rozmiary i zalecany kształt pola lutowniczego przedstawia ilustracja 1.

Wymiary i rozkład pól lutowniczych

Na rysunku widoczny jest także otwór przez który emitowany jest dźwięk. Brzęczyk może pracować w temperaturach od -40°C do 105°C przy natężeniu prądu poniżej 100 mA emituje dźwięk o poziomie głośności nie mniejszym niż 78 dB w odległości 10 cm. Warto zauważyć, że mimo rozmiarów, nie jest to element piezoelektryczny ale oparty o cewkę. Można powiedzieć, że to klasyczny głośnik elektrodynamiczny w miniaturze. Opisywany brzęczyk nie posiada wbudowanego generatora, dlatego należy go zasilić przebiegiem zmiennym (optymalnie sinusoidalnym, ale można też prostokątnym). Emitowany dźwięk jest najgłośniejszy przy wzbudzeniu częstotliwością rezonansową, która wynosi około 4 kHz. Charakterystyka częstotliwościowa jest przedstawiona na ilustracji 2.

Charakterystyka częstotliwościowa

W przebiegu charakterystyki widoczne jest silne maksimum w okolicach częstotliwości 4 kHz, brzęczyk zasilony przebiegiem o tej częstotliwości wyemituje 78 dB i na pewno będzie dobrze słyszalny. 

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma:
Tematyka materiału: Buzzer bez generatora
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"