- wyświetlanie daty, czasu oraz temperatury otoczenia,
- funkcja budzika,
- funkcja alarmu z detekcją ruchu,
- odtwarzanie komunikatów głosowych,
- wbudowane oświetlenie LED.
Budowa i działanie
Układ elektroniczny zegara ZW-C1 składa się z bardzo popularnych elementów elektronicznych, umieszczonych na płytce drukowanej oraz obudowy, wykonanej z białego oraz czarnego szkła akrylowego.
Głównym źródłem zasilania urządzenia jest zasilacz o napięciu wyjściowym 12 V i wydajności prądowej 1 A, który należy podłączyć do złącza Z1 za pośrednictwem gniazda, znajdującego się w tylnej części obudowy. Złącze Z2 służy do podłączenia zasilania awaryjnego w postaci sześciu baterii typu AA. Diody D1 oraz D2 zapewniają odpowiednie przełączanie obydwu źródeł energii. Włącznikiem zasilania jest stacyjka umieszczona w górnej części zegara i podłączona do złącza Z3. Układ scalony U1 to stabilizator napięcia typu LDO, który – współpracując z kondensatorami – dostarcza do układu stabilizowane napięcie o wartości 5 V. Zegar jest sterowany za pomocą mikrokontrolera ATmega16A (U2), któremu towarzyszą komponenty niezbędne do jego działania. Jedynym niestandardowym rozwiązaniem jest zastosowanie drugiego rezonatora kwarcowego, oznaczonego jako X2, o częstotliwości 32,768 kHz, dzięki któremu jest realizowany programowy zegar RTC. Złącze Z4 służy do programowania mikrokontrolera. Układ scalony ISD17240PY (U3) oraz współpracujące z nim komponenty umożliwiają nagrywanie oraz odtwarzanie komunikatów głosowych. Złącze Z5 dostarcza do układu zewnętrzny sygnał audio, natomiast do złącza Z6 jest podłączony głośnik. Złącze Z7 służy do podłączenia trzech przycisków sterujących, które znajdują się na przedniej części obudowy. Zegar oświetla otoczenie za pomocą diody LED R/B, którą należy podłączyć do złącza Z8. Zegar ma wbudowane dwa czujniki: temperatury (podłączony do złącza Z9) oraz ruchu (dla którego jest przydzielone złącze Z10). Wszystkie najważniejsze informacje są prezentowane na wyświetlaczu LCD, do podłączenia którego służy złącze Z11. Podświetlenie wyświetlacza jest sterowane za pomocą tranzystora T1. Ostatnim złączem na płytce drukowanej jest złącze Z12, dzięki któremu możliwe jest podłączenie syreny alarmowej. W tym przypadku także zastosowano tranzystor przełączający, aby syrenę alarmową zasilić napięciem 12 V pochodzącym z zasilacza.
Montaż
Ponieważ część elementów elektronicznych zegara ZW-C1 znajduje się na obudowie, montaż urządzenia należy rozpocząć od złożenia obudowy. Plik o nazwie ZW-C1_obudowa.dwg z elementami do wycięcia znajduje się na stronie [1] oraz w materiałach dodatkowych do tego artykułu, zamieszczonych na serwerze ep.com.pl. Poszczególne części obudowy należy zestawić ze sobą za pomocą odpowiednich elementów łączących. Jeden taki element składa się z czterech części, wykonanych również ze szkła akrylowego. Po wykonaniu we wszystkich otworach gwintów M3, jeden z szesnastu potrzebnych elementów połączeniowych jest gotowy do montażu.
Aby ułatwić wklejenie białych oznaczeń funkcyjnych nad przyciskami sterującymi oraz rzepu samoprzylepnego do przymocowania koszyka na sześć baterii typu AA.
W celu przykręcenia „rąk” robota z białego szkła akrylowego, w odpowiednich otworach należy również wykonać gwint M3.
Do dolnej części obudowy należy przykręcić gumowe stopki o średnicy 14 mm. Dzięki nim zegar stabilnie stoi na podłożu.
Do przymocowania płytki drukowanej, głośnika, syreny alarmowej oraz wyświetlacza LCD zastosowano tuleje dystansowe M3×6 mm o gwincie obustronnie wewnętrznym.
Na stronie github.com/ZW-Robotics jest dostępne archiwum ZW-C1_płytka_drukowana.rar, które zawiera wszystkie niezbędne pliki do produkcji płytki drukowanej, zapisane w formacie Gerber-RS274X. Dzięki zastosowaniu elementów THT wykonanie płytki drukowanej nie powinno sprawić żadnych trudności nawet początkującym elektronikom.
Do przymocowania głośnika oraz czujnika temperatury trzeba wykorzystać specjalne uchwyty.
Po przykręceniu płytki drukowanej oraz pozostałych części elektronicznych do obudowy zegara należy wykonać pomiędzy nimi połączenia. Do określenia długości przewodów oraz sposobu ich zakończenia pomocna będzie tabela 1. Wszystkie przewody zostały zabezpieczone oplotem ochronnym.