Red. Z uwagi na kiepską stabilność termiczną, niską precyzję, dryft czasowy a także zależność generowanych przebiegów od napięcia zasilania, układy NE555 słabo sprawdzą sie w funkcji wzorca czasu. Niemniej projekt jest stosunkowo łatwy do złożenia (nawet bez płytki PCB) oraz ma swoje walory dydaktyczne (klasyczna technika cyfrowa). Do zabawy również świetny, i na tych polach sprawdzi się znakomicie.
Funkcje podwójnego stopera i zasady jego użytkowania zostały opisane w kilku poniższych punktach:
- Funkcja start/stop. Większość podwójnych stoperów ma oddzielne przyciski do niezależnego uruchamiania i zatrzymywania każdego układu czasowego. W opisanym stoperze niezależne inicjowanie pomiaru czasu każdego timera następuje po naciśnięciu przycisku „Start”, a zatrzymanie pomiaru następuje po jego zwolnieniu. Używamy do tego celu przycisków S1 i S2.
- Funkcja zmiany trybu. Niektóre stopery mają funkcję zmiany trybu, która pozwala na zmianę czasu w sekundach lub milisekundach. Ta elastyczność okazuje się korzystna w różnych sportach i aktywnościach. W opisywanym urządzeniu używamy pojedynczego przełącznika dwustykowego (SPDT) S3.
- Zerowanie. Wyzerowanie wyświetlanych wartości obu timerów następuje po naciśnięciu przełącznika Reset (S4).
- Wyświetlacz. W urządzeniu został zastosowany 3-cyfrowy wyświetlacz ze wspólną katodą (LTS 543) DIS-1...DIS-3, pokazujący czas mierzony przez każdy timer. Pole odczytowe ma więc trzy cyfry, na których może być wyświetlany czas inkrementowany co 1 milisekundę lub co 1 sekundę.
Wybierając podwójny stoper, który jest dostępny powszechnie w sklepach ze sprzętem sportowym lub u sprzedawców internetowych, należy zwrócić uwagę na takie cechy, jak precyzja, trwałość i łatwość użytkowania. Opisany tu podwójny stoper zapewnia precyzję zliczania do 999 milisekund i do 999 sekund, dzięki czemu nadaje się do określonych zastosowań. Autorski prototyp na uniwersalnej płytce stykowej pokazano na fotografii otwierającej.