Właściwości
- wyświetlanie czasu w formacie: godzina, minuta
- budzik z funkcją drzemki
- prosta obsługa za pomocą 2 przycisków
- podtrzymanie bateryjne w przypadku zaniku napięcia
- zasilanie: 7...12VDC / 0,2A
- wymiary płytek: 60×21mm, 58×44mm
Opis układu
Schemat ideowy zegara pokazany jest na rysunku 1. Układ powinien być zasilany napięciem stałym o wartości 7...12V dołączonym do złącza CON2. Może to być dowolny zasilacz o wydajności prądowej nie mniejszej niż 200mA. Dioda D1 zabezpiecza układ przed niewłaściwą polaryzacją napięcia wejściowego. Zewnętrzne napięcie wejściowe jest podawane na stabilizator U1, natomiast kondensatory C3, C5...C7 pełnią rolę filtra zasilania.
Pracą zegara steruje mikrokontroler Atmega8, a jako zegar czasu rzeczywistego zastosowano układ scalony typu PCF8583. Komunikacja z układem odbywa się za pośrednictwem interfejsu I2C. W roli wyświetlacza zastosowano modułowy czterocyfrowy wyświetlacz ze wspólną anodą. Wyświetlacz sterowany jest bezpośrednio z portu mikrokontrolera poprzez rezystory ograniczające R4...R16. Do złącza CON5/PIEZO można dołączyć sygnalizator piezoakustyczny z generatorem. Jeżeli będziemy korzystali z funkcji budzika brzęczyk będzie pełnił rolę sygnalizatora budzika. Do złącz S1 i S2 należy dołączyć przyciski, które posłużą do wprowadzania nastaw i obsługi zegara.
Obsługa
Obsługa zegara odbywa się za pomocą dwóch przycisków: S1 i S2. Po wciśnięciu klawisza S1 uruchomione zostaje menu zegara "time" (rysunek 2), gdzie mamy możliwość ustawiania aktualnego czasu, kolejne krótkie wciśnięcie klawisza S1 uruchamia menu alarmu "alar" (rysunek 3) w którym ustawiamy czas budzika. Do wyboru i akceptacji ustawień służy przycisk S2.
Po zatwierdzeniu wyboru zarówno w trybie ustawiania czasu jak i w trybie nastaw budzika na wyświetlaczu zacznie migać pierwsza cyfra, wtedy można ustawić dziesiątki godzin za pomocą przycisku S2. Kolejne naciśnięcie S1 spowoduje miganie drugiej cyfry i z pomocą S2 można ustawić jednostki godzin. Kolejne dwa naciśnięcia S1 pozwolą ustawić minuty. W czasie ustawiania godzin i minut ustawiana jest zawsze tylko jedna cyfra. Kolejne piąte naciśnięcie spowoduje powrót do normalnej pracy zegara. Również dłuższa chwila bezczynności zakończy procedurę ustawiania.
Podczas pracy zegara dłuższe wciśnięcie klawisza S2 umożliwia włączenie/wyłączenie budzika. W momencie aktywacji budzika, na kilka sekund wyświetlona zostanie godzina jego uruchomienia. Stan budzika sygnalizuje kropka umieszczona przy cyfrze jedności minut (rysunek 5). Jeśli budzik jest włączony, to dioda ta świeci. Po uruchomieniu alarmu budzenia krótkie naciśnięcie dowolnego klawisza wyłącza alarm na czas około 5 minut aktywując w tym czasie funkcję drzemki. Fakt ten sygnalizowany jest miganiem kropki przy cyfrze jedności minut. Po upływie 5 minutowej drzemki sygnał budzenia zostanie uruchomiony ponownie.
Znów naciśnięciem dowolnego przycisku można go odroczyć na kolejne 5 minut, itd... Właściwość bardzo cenna dla śpiochów. Wyłączenie alarmu i drzemki następuje po dłuższym wciśnięciu klawisza S2, lub po blisko półtora minutowym braku reakcji ze strony użytkownika. Całkowitej dezaktywacji i ponownej aktywacji budzika można dokonać podczas normalnej pracy zegara poprzez dłuższe wciśnięcie przycisku S2. Najlepszym sposobem poznania obsługi zegara jest praktyczne wypróbowanie działania przycisków. Po krótkim czasie funkcje przycisków staną się oczywiste.
Montaż i uruchomienie
Układ należy zmontować na dwóch płytkach drukowanych, których projekt pokazany jest na rysunku 4. Na płytce drukowanej wyświetlaczy umieszczone zostały dwa niewielkie "uszka" ułatwiające przymocowanie zegara. Montaż układu jest typowy i nie powinien przysporzyć problemów. Montaż przebiega w sposób standardowy, zaczynając od wlutowania w płytkę zegara rezystorów i innych elementów o niewielkich rozmiarach, a kończymy montując kondensatory elektrolityczne złącza śrubowe oraz baterię.
Na drugiej płytce montujemy wyświetlacz LED. Po zmontowaniu obydwu płytek należy połączyć je ze sobą za pomocą kątowej listwy szpilek goldpin, widok gotowych, już połączonych płytek pokazano na fotografii 6. W następnym kroku dołączamy przyciski S1 i S2 oraz opcjonalnie brzęczyk PIEZO. Do tego celu należy użyć złącz śrubowych, połączeń należy dokonać wzorując się rysunkiem 5. Gdyby w trakcie użytkowania zegara okazało się że zegar znacząco spóźnia się lub spieszy można eksperymentalnie dobrać wartość kondensatora C1.