Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Czasomierz przemówień dla konkursów i debat

Article Image
Elmax
Jeśli bierzemy udział w szkolnych lub uniwersyteckich konkursach debatanckich albo w programie Toastmasters International, z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest czasomierz przemówień. Zapewnia terminowość spotkań i wydarzeń, a także zapobiega przedłużaniu przez poszczególnych mówców czasu dla nich przeznaczonego. Prezentowany tutaj zegar jest wyposażony w duży, trzycyfrowy wyświetlacz, trzy duże LEDy oraz brzęczyk. Ponadto jest wyposażony w malutki pilot na podczerwień.
Specyfikacja
  • Zasilanie: 12 V DC na 100 mA
  • Pobór prądu: 76 mA typowo przy pełnej jasności; do 100 mA przy włączonym ostrzegawczym LEDzie i alarmie
  • Alarm dźwiękowy: dźwięk 1,22 kHz modulowany z częstotliwością 200 Hz
  • Multipleksowanie wyświetlacza: 100 Hz
  • Sygnalizacja niskiego poziomu naładowania baterii: ostrzeżenie włącza się poniżej 8,8 V i wyłącza powyżej 8,92 V (napięcie próbkowane w odstępach 3,3-sekundowych)
  • Opóźnienie: ~18 ms od naciśnięcia przycisku pilota na podczerwień do reakcji timera

Wstępny impuls do stworzenia tego projektu czasomierza przemówień wyszedł od członka Toastmasters International, który był zaniepokojony prymitywnym czasomierzem używanym w jego klubie. W Polsce jest ponad 75 klubów Toastmasters, których członkowie doskonalą się w sztuce komunikacji, przemawiania, itp. Czy można zaprojektować zegar, który spełniałby zasady Toastmasters International, ale nie byłby wyposażony w stary mechaniczny zegar i trzy prymitywnie przełączane kolorowe lampki?

Oczywiście, że tak! Pamiętajmy, że zasady Toastmasters nie wspominają o trzycyfrowych wyświetlaczach LED – zostały one opracowane ponad 80 lat temu, kiedy baterie węglowo-cynkowe i żarówki były najnowocześniejszą technologią!

Mikrokontrolery, diody elektroluminescencyjne i piloty na podczerwień byłyby czymś niewyobrażalnym!

Dlatego nasz czasomierz wystąpień zapewnia podstawowe zielone, bursztynowe i czerwone światła ostrzegawcze oraz ręcznie sterowany alarm końcowy, wymagany w przypadku przemówień zdefiniowanych w zasadach Toastmasters. Zawiera również trzycyfrowy licznik czasu góra/dół, a wszystko to jest sterowane przez tani mikrokontroler.

W szczególności wprowadziliśmy predefiniowane przedziały czasowe, które odpowiadają zasadom Toastmasters International dla różnych długości przemówień. W tabeli 1 przedstawiono szczegółowe informacje w oryginalnej wersji językowej.

Czasy te są oparte na zbiorze przepisów dotyczących konkursów przemów od lipca 2015 r. do czerwca 2016 r. Przy okazji, istnieją aplikacje i programy do odmierzania czasu wystąpień na spotkaniach Toastmasters, ale nie są one zbyt przydatne, gdy przemówienia muszą być oglądane przez salę (lub nawet aulę) pełną ludzi. Oczywiście czasomierz przemówień może być również używany do odmierzania czasu przemówień podczas konkursów debatanckich i spotkań. Można go używać wszędzie tam, gdzie potrzebny jest dobrze widoczny cyfrowy zegar. Domyślnie odlicza on w górę, ale można też ustawić go na odliczanie w dół (patrz panel w dalszej części artykułu).

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"