Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

'Nakręcany' minutnik

Article Image
Elmax
Urządzenie do odliczania czasu, sygnalizujące Właściwości sygnałem akustycznym upływ nastawionej wcześniej liczby minut. Wykorzystywane może być m.in.. w gospodarstwie domowym, np. w kuchni.

Właściwości

  • maksymalny zakres timera - 99 minut i 99 sekund
  • czas trwania alarmu - ok. 3 s
  • czytelny wyświetlacz LED 4 cyfry
  • sygnalizacja dźwiękowa końcowej fazy odliczania
  • zasilanie 12 VDC
  • wymiary płytek: 20×53 mm i 48×53 mm

Opis układu

Jest to minutnik o uniwersalnym zastosowaniu: kuchnia, fotografia, sport itp. Może on odliczać maksymalnie 99 minut i 99 sekund. Pokazuje czas z sekundami. Czas można zwiększać i zmniejszać w czasie odliczania, jak w minutnikach mechanicznych. A dodatkowo można czas zatrzymywać i uruchamiać ponownie. Ostatnie 5 minut jest sygnalizowane co minutę krótkim piknięciem, a na koniec oczywiście włącza się alarm w formie donośnego modulowanego dźwięku z buzzera.

Schemat elektryczny układu przedstawia rysunek 1. Układ powinien być zasilany napięciem stałym z zakresu 7–15V o wydajności minimum 200mA, dołączonym do złącza J1. Zasilanie jest obniżane do 5V i stabilizowane przez popularny układ 7805, kondensatory C1–C4 filtrują zasilanie. Sercem urządzenia jest mikrokontroler ATtiny 2313, taktowany wewnętrznym generatorem ustawionym na 8MHz.

Rys.1 Schemat ideowy - AVT3143

Do prezentowania czasu zastosowany został wyświetlacz LED 7-segmentowy z 4 cyframi i dwukropkiem. Wyświetlacz jest multipleksowany. Port B mikrokontrolera steruje katodami wyświetlacza LED, podłączonymi przez rezystory R3–R10, natomiast wspólne anody zasilane są przez tranzystory T1–T4 podłączone do portu D. Do ustawiania czasu służy enkoder wieloobrotowy z przyciskiem. Kondensatory C5, C6 eliminują efekt drgania styków enkodera, natomiast eliminacja drgań samego przycisku enkodera rozwiązana jest programowo.

Do sygnalizacji zakończenia odliczania zastosowany został buzzer piezo z wbudowanym generatorem. Ostatnie pięć minut odliczania sygnalizowane jest co minutę krótkimi sygnałami akustycznymi. Z kolei ostatnie 10 sekund to już charakterystyczne "pykanie", po którym na trzy sekundy uruchomiony zostanie alarm.

Montaż i uruchomienie

Układ należy zmontować na dwóch jednostronnych płytkach, pokazanych na rysunku 2 oraz na fotografiach. Montaż zaczynamy tradycyjnie od najmniejszych elementów, pod mikrokontroler warto zastosować podstawkę. Po zmontowaniu obu płytek należy połączyć je za pomocą kątowych goldpinów.

Rys.2 Schemat montażowy - AVT3143

Trzeba zwrócić uwagę, że płytkę wyświetlacza montujemy "do góry nogami" (patrz fotografia), a jest to związane z tym, że minutnik jest przeznaczony do montażu pod szafką podwieszaną. Do zasilania układu można wykorzystać zasilacz 12V do lampek LED, które często mamy w kuchni pod szafkami.

Krok 1 - Wlutuj rezystory R1-R16 oraz diodę D1
Krok 2 - Wlutuj kondensatory C2, C3, C5 i C5, podstawkę, tranzystory T1-T4, oraz brzęczyk piezo
Krok 3 - Wlutuj złącze X1, kondensatory C1 i C4, oraz wyświetlacz wraz ze szpilkami goldpin
Krok 4 - Wlutuj wyświetlacz wraz z płytką, włóż układ do podstawki

W zależności od potrzeb enkoder z przyciskiem można zamontować od strony lutowania albo od strony elementów.

Montaż rozpocznij od wlutowania w płytkę elementów w kolejności gabarytowo od najmniejszej do największej. Montując elementy oznaczone wykrzyknikiem zwróć uwagę na ich biegunowość.

Wykaz elementów
Rezystory:
 
R1:
10kΩ (brązowy-czarny-pomarańczowy-złoty)
R2:
220Ω (czerwony-czerwony-brązowy-złoty)
R3–R10:
100Ω (brązowy-czarny-brązowy-złoty)
R11–R15:
4.7kΩ (żółty-fioletowy-czerwony-złoty)kΩ (żółty-fioletowy-czerwony-złoty)
Z:
0Ω (czarny)
Kondensatory:
 
C2, C3, C5, C6:
100nF (może być oznaczony 104)
C1, C4:
100μF !
Półprzewodniki:
 
T1-T4:
BC557 (BC558) !
T5:
BC547 (BC557) !
U1:
ATtiny2313 + podstawka1
U2:
7805 !
DISP:
LED-AF5643
Inne:
 
szpilki goldpin 16pin
szpilki goldpin 16pin
BZ1:
buzzer
SW1:
encoder
X1:
5.5
Firma:
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"