- Przetwornica z układem scalonym ACT2813.
- Zasilanie: ogniwo Li-Ion 18650 (np. NCR18650B).
- Napięcie wyjściowe 5 V, prąd do 2,4 A.
- Wbudowany układ ładowarki ogniwa.
Powerbank jest zasilany z pojedynczego ogniwa litowo-jonowego typu 18650. Można je łatwo zastąpić nowym, w pełni naładowanym, bądź też przełożyć do innego sprzętu.
Zasada działania
Zasilanie z ogniwa 18650 przepływa przez obwód zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją. Jest to skuteczny sposób ochrony urządzenia przed błędnym umieszczeniem ogniwa w gnieździe. Dalej znajduje się blok układu scalonego ACT2813 – rozwiązania zaproponowanego przez firmę active-semi, przeznaczonego do mobilnych powerbanków. Kolejno widoczne są gniazda USB oraz USB micro. Pierwsze z nich służy do przyłączenia ładowanego telefonu lub tabletu, natomiast drugie umożliwia uzupełnienie energii w ogniwie 18650. Dodatkowo, urządzenie jest wyposażone w funkcję latarki.
Omówmy teraz niektóre z elementów schematu ideowego. Centralnym punktem jest wspomniany układ scalony ACT2813, umożliwiający pracę zarówno z obniżaniem, jak i podwyższaniem napięcia (topologia buck-boost). Układ ma wbudowany szereg zabezpieczeń, takich jak zabezpieczenie przed: zwarciem, przeciążeniem, przepięciem, przegrzaniem. Jest w stanie dostarczyć do obciążenia napięcie +5 V przy prądzie 2,4 A, a także ładować ogniwo 18650 prądem o maksymalnym natężeniu 2,4 A. Niewątpliwą zaletą układu jest mały prąd upływu (poniżej 10 mA), który nie spowoduje rozładowania źródła zasilania podczas długiego okresu przechowywania. Duża częstotliwość pracy przetwornicy (550 kHz lub 1,1 MHz) pozwala na użycie kondensatorów i dławika o niewielkich wymiarach.