- sterowanie włącz/wyłącz czterema odbiornikami,
- sterowanie jednym przyciskiem,
- możliwość wyboru jednej z czterech sekwencji,
- sygnalizacja stanu układu dwukolorową diodą LED,
- wyjścia przekaźnikowe z gasikami RC,
- zasilanie napięciem stałym lub przemiennym,
- napięcie zasilania 12…40 V.
Układ znajdzie zastosowanie tam, gdzie zamontowane są różne rodzaje oświetlenia: kinkiet na suficie, kinkiet boczny, podświetlenie taśmą LED przy podłodze, oświetlenie przy lustrze itd. Gdybyśmy do każdego z nich chcieli zamontować oddzielny włącznik przy drzwiach wejściowych, ich liczba mogłaby być naprawdę imponująca. Można temu zaradzić, stosując tylko jeden przełącznik monostabilny, a to, które punkty świetlne będą aktywne, będziemy wybierać liczbą wciśnięć.
Można tak skonfigurować urządzenie, aby np. gdy wchodzi się tylko na chwilę, wystarczyło nacisnąć przełącznik raz, a w razie potrzeby oświetlenia czegoś dokładniej, nacisnąć go szybko dwa lub więcej razy. Wychodząc z pomieszczenia, zawsze wystarczy jednokrotne naciśnięcie, aby wyłączyć całe oświetlenie.
Budowa i działanie
Jego zadaniem jest załączanie czterech odbiorników, do czego służą cztery przekaźniki. Ich cewki są przystosowane do zasilania napięciem stałym o wartości 5 V, takim jak reszta elektroniki. Między styki normalnie otwarte został włączony układ RC, pełniący funkcję gasika. Ogranicza on emisję zakłóceń elektromagnetycznych przez iskrzące (w momencie przełączania) styki, co znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo zawieszenia się układu.
Wyprowadzenia styków środkowych przekaźników są przyłączone do jednego złącza J3, a wyjścia na poszczególne odbiorniki – do pojedynczych zacisków w złączach śrubowych J1 i J2. Zwiększa to wydajność prądową i powoduje, że wszystkie odbiorniki są zasilane jednym wspólnym napięciem. Może to być zarówno napięcie stałe, jak i przemienne.
Cewki przekaźników są załączane przez niewielkie tranzystory MOSFET typu BSS123, które do tego zadania są całkowicie wystarczające. Rezystory między bramkami a źródłami utrzymują te tranzystory w stanie zatkania, kiedy nie dociera do nich sygnał sterujący.
Na płytce przewidziano niewielkie diody LED, sygnalizujące stan każdego przekaźnika. Jeżeli przekaźnik został załączony, co dzieje się, gdy odpowiednia linia OUT1…OUT4 przyjmie wysoki stan logiczny, zworka JP1 umożliwia wyłączenie wszystkich diod – w sytuacji, kiedy płytka ma być dyskretnie zabudowana gdzieś w niewidocznym miejscu, a przebijająca się poświata mogłaby niepotrzebnie zwracać uwagę.
Dwukolorowa dioda LED, podłączona na przewodach do złącza J4 sygnalizuje stan pracy układu. Dioda musi mieć odwracalną polaryzację, co oznacza, że przy przepływie prądu w jedną stronę świeci jedna z jej struktur, a po zmianie kierunku prądu – druga. Nie jest to realizowane wprost z wyjść mikrokontrolera, ponieważ indukujące się w potencjalnie długim przewodzie zakłócenia mogłyby zaburzyć jego pracę lub zniszczyć go.