- Napięcie zasilające: 230 V AC.
- Maksymalna moc obciążenia (żarówki): ok. 70 W.
- Obsługa za pomocą pojedynczego przycisku.
- Możliwość współpracy z żarówkami i innymi źródłami światła, które mogą współpracować z typowymi ściemniaczami oświetlenia (regulacja za pomocą odcięcia fazy).
- Płytka jednostronna, o wymiarach 53 mm×57 mm.
- Mikrokontroler PIC12F675.
- Brak izolacji galwanicznej pomiędzy siecią energetyczną a masą układu (zasilacz beztransformatorowy).
Natężenie oświetlenia jest regulowane za pomocą przebiegu impulsowego o zmiennej szerokości (modulacja PWM). Niby jest to rozwiązanie dobrze znane, jednak jak to z reguły bywa, jeśli uważamy, że coś jest nieskomplikowane, to znaczy, że nie jest świadomy skali problemu…
Jeśli za pomocą PWM regulujemy natężenie świecenia diod LED lub żarówek zasilanych napięciem stałym, wystarczy jedynie zmieniać szerokość wypełnienia sygnału periodycznego o częstotliwości większej niż bezwładność oka. Jednak, jeśli żarówka jest zasilana napięciem sieciowym (230 V AC/5 0Hz), sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ sygnał sterujący żarówką musi być zsynchronizowany z częstotliwością sieci. W przeciwnym wypadku żarówka może być włączona raz w szczycie sinusoidy napięcia zasilającego, a w następnym okresie w punkcie przejścia przez zero, co skutkowałoby przypadkowymi zmianami jasności świecenia w rytm zmian napięcia sieciowego.
Innym problemem jest wybór klucza włączającego napięcia zasilające żarówkę. Przy napięciu przemiennym oczywistym wyborem jest zastosowanie triaka ze względu na małą moc strat i łatwe sterowanie. Jak dobrze wiemy, triak wyłączy się dopiero po zaniku sygnału załączającego na bramce i przejściu sinusoidy napięcia przez 0 (zmianie polaryzacji napięcia). Nie można włączyć triaka i oczekiwać, że nasz sterownik wyłączy go np. w szczycie sinusoidy, bo nastąpi to dopiero przy zmianie polaryzacji napięcia, a więc kącie fazowym 0° lub 180°. Dlatego modulacja szerokości przebiegu zasilającego żarówkę musi odbywać w taki sposób, aby po wykryciu przejścia napięcia przez 0 timer sterujący pracą ściemniacza odmierzał czas wyłączenia triaka, a następnie załączał go, aby sygnał sterujący na bramce został wyłączony przed zanikiem napięcia pomiędzy anodą a katodą. Przeoczenie tego momentu będzie skutkowało załączeniem triakiem przez następny półokres. Ponieważ częstotliwość napięcia sieciowego wynosi 50 Hz, więc suma czasu od impulsu synchronizacji do zaniku sygnału na bramce musi być mniejsza niż połowa okresu tj. 10 ms.