Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Uniwersalny pełnookresowy regulator prędkości silnika Full Wave

Article Image
Elmax
Potrzebujesz wyjątkowo płynnej regulacji prędkości w całym zakresie dla swojego elektronarzędzia? Potrzebujesz zatem naszego nowego uniwersalnego regulatora prędkości obrotowej silnika. Jest on idealny do użytku z zasilanymi z sieci wiertarkami elektrycznymi, kosiarkami do trawników, nożycami do żywopłotów, piłami tarczowymi, polerkami, frezarkami lub innymi urządzeniami z uniwersalnymi (tj. szczotkowymi) silnikami o natężeniu prądu do 10 A.
Właściwości i specyfikacja
 • Do regulacji prędkości obrotowej uniwersalnych silników szczotkowych i silników ze zwartą fazą rozruchową i prądzie do 10 A
 • Zasilanie 220…250 V AC przy 50 Hz lub 60 Hz
 • Pełnookresowe sterowanie prędkością obrotową silnika
 • Pełny zakres prędkości obrotowej (od prawie zera do blisko 100%)
 • Prądowe sprzężenie zwrotne dla utrzymania prędkości obrotowej pod obciążeniem
 • Regulacja wzmocnienia sprzężenia zwrotnego
 • Opcjonalnie łagodny rozruch od prędkości zerowej po włączeniu zasilania
 • Zoptymalizowana regulacja dla obciążeń indukcyjnych, takich jak silniki
 • Zasilanie: sinusoida 230 V AC do 10 A
 • Częstotliwość pracy: dowolna stała częstotliwość pomiędzy 40 Hz a 70 Hz
 • Miękki start: dwie sekundy od uruchomienia do pełnej prędkości
 • Prąd bramki triaka: 68 mA
 • Impulsy bramki triaka, kąt fazowy <90°: impulsy bramki 40 μs powtarzane w odstępach 200 μs

Nasz najnowszy uniwersalny regulator prędkości obrotowej silnika Full Wave jest ulepszeniem tego, który opisaliśmy w Silicon Chip-ie w marcu 2018 roku. Tamten działał bardzo dobrze, ale znaleźliśmy kilka usprawnień i ulepszonych funkcji, które można było wprowadzić do projektu.

Jedną z głównych wad poprzedniej konstrukcji było to, że ustawianie wzmocnienia sprzężenia zwrotnego znajdowało się wewnątrz obudowy regulatora. Regulator ten ustawiał wielkość kompensacji w celu utrzymania prędkości obrotowej silnika pod obciążeniem.

Po ustawieniu kompensacja była odpowiednia tylko dla używanego urządzenia, ponieważ sterowanie sprzężeniem zwrotnym wymagałoby zmiany dla różnych silników.

Sterowanie to jest teraz ustawiane zewnętrznie za pomocą pokrętła, co ułatwia korzystanie z regulatora z wieloma różnymi elektronarzędziami i innymi urządzeniami.

Dodaliśmy także możliwość wyłączenia funkcji miękkiego startu, również za pomocą zewnętrznego przełącznika. Łagodny start jest przydatny, gdy regulator prędkości jest ustawiony na określoną prędkość, a silnik jest włączany i wyłączany w urządzeniu. Po włączeniu urządzenia prędkość silnika jest powoli i automatycznie zwiększana do ustawionej prędkości. Bez tej funkcji silnik przy starcie może szarpnąć.

Miękki start jest niezbędny w przypadku korzystania z regulatora przy pracy z frezarką lub piłą tarczową o dużej mocy.

W przypadku mniejszych urządzeń, gdy silnik jest często włączany i wyłączany, może okazać się, że ogranicza to szybkość pracy, ponieważ trzeba czekać, aż silnik ustabilizuje obroty.

Dzieje się tak w przypadku korzystania z nożyc do trawy i niektórych wiertarek ręcznych. Dlatego też wprowadziliśmy możliwość łatwego wyłączenia funkcji łagodnego rozruchu. Podczas wprowadzania tych zmian, skorzystaliśmy z okazji, aby poprawić zdolność regulatora do utrzymywania prędkości obrotowej silnika pod obciążeniem, szczególnie przy niskich ustawieniach prędkości i w przypadku urządzeń o niskim poborze mocy.

Uniwersalny regulator prędkości silnika Full Wave może być używany z zasilaniem sieciowym w zakresie 220…250 V AC przy 50 Hz lub 60 Hz. Oznacza to, że może być używany w wielu różnych krajach, choć nie nadaje się do użytku z zasilaniem 100…120 V AC.

Regulator jest zamontowany w stosunkowo płaskiej obudowie z odlewanego aluminium, z wtyczką sieciową i gniazdem podłączenia narzędzi przymocowanymi na końcach przewodów wychodzących z jednego boku obudowy poprzez przepusty kablowe.

Na tym samym boku obudowy znajduje się również gniazdo bezpiecznika.

Potencjometry regulacji prędkości i wzmocnienia sprzężenia zwrotnego oraz przełącznik łagodnego rozruchu są zamontowane na pokrywie.


Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: pełnookresowy regulator prędkości silnika, Do regulacji prędkości obrotowej uniwersalnych silników szczotkowych i silników ze zwartą fazą rozruchową i prądzie do 10 A
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"