Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Regulator impulsowy DC. Sterownik wiertarki modelarskiej. Bezstratny ściemniacz żarówek

Article Image
Elmax
Bardzo prosty układ regulacji impulsowej do urządzeń zasilanych prądem stałym. Potencjometr zmienia współczynnik wypełnienia przebiegu wyjściowego, pozwalając na bezstratną regulację mocy wyjściowej. Przeznaczony do regulacji mocy modelarskiej wiertarki na prąd stały. Znakomicie nadaje się do regulacji jasności żarówek 6…24V o mocy do 100W. Możliwość optymalizacji parametrów do konkretnego urządzenia współpracującego. Zakres napięć zasilania 6…25V. Zakres prądów wyjściowych: do 10A. Pobór prądu 0,5mA przy 12V.
KIT w postaci zestawu do samodzielnego montażu oferowany przez sklep.avt.pl, powstał na bazie niniejszego projektu opublikowanego na łamach czasopism: „Elektronika dla Wszystkich” lub „Elektronika Praktyczna”. Z racji naturalnego postępu technologicznego, jak również praktycznego podejścia do projektu, przede wszystkim zwiększającego jego uniwersalność, KIT konstrukcyjnie może się różnić od opisywanego oryginału.
Light icon

Opisywany układ jest regulatorem, włączanym między źródła zasilania a odbiornik. Źródłem zasilania, dołączonym do zacisków śrubowych Z1 jest albo akumulator, albo zasilacz o odpowiedniej wydajności prądowej (napięcie zasilające nie musi być stabilizowane, ale musi być filtrowane). Obciążenie dołączone jest do zacisków Z2 (oznaczone wiertarka). Regulator pozwala płynnie regulować moc dostarczaną do obciążenia. Dzięki pracy impulsowej w regulatorze prawie nie występują straty, czyli sprawność jest bliska 100%. Układ jest przeznaczony do silników prądu stałego oraz do żarówek. Nie nadaje się natomiast jako warsztatowy zasilacz regulowany ani jako ładowarka akumulatorów.

Rysunek 1. Schemat elektryczny regulatora impulsowego DC

Schemat regulatora pokazany jest na rysunku 1, a rysunek i wygląd płytki przedstawiają rysunek 2 i fotografia 3. Podzespoły należy wlutować w płytkę drukowaną, najlepiej według kolejności podanej w wykazie elementów. Na początek w miejsce...

Aby kontynuować czytanie wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: LM317, sterownik wiertarki, PWM
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"