Zaprezentowany układ został wykonany całkowicie od podstaw. Autor zaprojektował każdy element tego projektu, urządzenie nie jest zawiera gotowych modułów, jak to często bywa z projektami z działu soft. Magiczna kostka LED przeznaczona jest głównie do wyświetlania świetlnych animacji i zasadniczo pełni tylko rolę dekoracji np. warsztatu elektronicznego. System zawiera niesamowity mikrokontroler RP2040, który jest „młodszym bratem” komputera jednopłytkowego Raspberry Pi. Ta niezwykle ciekawa platforma nie jest tak popularna, jak inne mikrokontrolery korzystające z ekosystemu Arduino, ale warto zwrócić na nią uwagę przy swoich projektach.
Wszystkie elementy użyte w systemie są dokładnie opisane. Można pobrać również wszystkie niezbędne pliki projektowe, które są potrzebne do wykonania kopii urządzenia we własnym warsztacie. Dodatkowo, jak wskazuje w oryginalnym artykule sam autor, projekt ma istotną wartość edukacyjną – pozwala poznać:
- podstawy konfiguracji mikrokontrolera RP2040,
- zalety stosowania diod LED RGB WS28xx,
- podstawy montażu urządzeń elektronicznych.
Ponadto projekt z pewnością będzie inspiracją do tworzenia własnych, podobnych konstrukcji.
Potrzebne narzędzia
Oprócz elementów elektronicznych potrzebnych do zmontowania urządzenia niezbędne będą również narzędzia – tak fizyczne, jak i programistyczne, które umożliwią zbudowanie, uruchomienie i zaprogramowanie. Oto one:
- lutownica – dowolny rodzaj umożliwiający lutowanie niewielkich elementów SMD. Autor użył do lutowania tzw. hot-plate, który podgrzewa całą płytkę drukowaną. Zamiast niego można zastosować specjalny piec;
- materiały do lutowania – pasta lutownicza, spoiwo, topnik itp.;
- szpatułka do nakładania pasty lutowniczej oraz maska do jej naniesienia – konieczne jeśli montujemy wszystkie elementy naraz, korzystając z hot-plate lub pieca reflow;
- oprogramowanie Arduino IDE – do skompilowania i zaprogramowania układu;
- aplikacja Cura – do przygotowania elementów do druku 3D;
- oprogramowanie Altium Designer – jeśli chcielibyśmy ingerować w projekt elektroniczny urządzenia (schematy i płytki);
- Solidworks – jeśli chcielibyśmy zmodyfikować projekt mechaniczny obudowy.
Spośród wymienionych narzędzi Altium Designer oraz Solidworks mogą być najtrudniejsze do pozyskania – to drogie, profesjonalne pakiety do projektowania (odpowiednio) elektroniki i elementów mechanicznych. Nie są one wymagane, jeśli nie chcemy modyfikować projektów autora. Na stronie z projektem udostępnione są pliki edytowalne, jak i wynikowe pliki CAD, które pozwalają na wyprodukowanie niezbędnych elementów, bez konieczności uzywania tych drogich programów.
Oczywiście programy takie, mają alternatywne, darmowe rozwiązania, które oferują zbliżone możliwości – odpowiednio np. KiCad do projektowania PCB oraz FreeCAD do projektów mechanicznych. Jednak autor projektu zdecydował się korzystać z narzędzi komercyjnych, do których pewnie ma zawodowo dostęp.