W poniższym artykule opisujemy prosty monitor połączenia z Internetem wykonany z użyciem komputera jednopłytkowego Raspberry Pi. System taki będzie przydatny wszystkim, którzy mają problem ze stabilnością łącza. Urządzenie zapewnia wizualny podgląd kondycji połączenia sieciowego w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu, bez pomocy komputera, można sprawdzić stan połączenia z Internetem.
Zasada działania
W urządzeniu zastosowano przemysłowy sygnalizator w postaci trójkolorowej kolumny świetlnej. Pracą kolumny steruje komputer jednopłytkowy Raspberry Pi. Skrypt zainstalowany na minikomputerze pracującym pod kontrolą systemu operacyjnyego Linuks, regularnie mierzy czas odpowiedzi szeregu stron internetowych z wykorzystaniem komendy ping. W momencie, gdy ponad 50% zapytań wysyłanych poprzez ping dochodzi do adresatów, system zapala zielone światło (rysunek 1a), w chwili, gdy odsetek poprawnych pingów mieści się pomiędzy 1% a 50%, zapalony zostaje żółty sygnalizator (rysunek 1b), a jeżeli wszystkie pingi nie dochodzą do celu, to zapalone zostaje światło czerwone (rysunek 1c).
Potrzebne elementy
Do budowy opisanego urządzenia potrzebnych będzie kilka elementów. Przede wszystkim potrzebny jest komputer jednopłytkowy Raspberry Pi – w dowolnej wersji, autor wykorzystał pierwszą wersję tego minikomputera, model B (z 512 MB pamięci RAM). Dodatkowo do komputera potrzebna jest karta SD – rekomendowana jest karta o pojemności co najmniej 8 GB oraz karta Wi-Fi w postaci modułu podłączanego na USB. Jeżeli komputer podłączany jest do sieci z pomocą połączenia kablowego, lub korzystamy z modelu Raspberry Pi, które wyposażone jest w bezprzewodowy interfejs sieciowy, zewnętrzna karta Wi-Fi jest nam zbędna.
Potrzebny jest również sygnalizator. W tym projekcie najlepiej sprawdzi się sygnalizator kolumnowy z diodami LED lub żarówkami na 12 V. Do jego sterowania potrzebny będzie również transoptor LTV847 lub inny, kompatybilny, umożliwiający sterowanie napięciem 12 V oraz trzy oporniki 18 Ω i jeden opornik 470 Ω. Potrzebny będzie też przycisk chwilowy, który będzie służył do sterowania pracą komputera jednopłytkowego, aby możliwe było jego poprawne wyłączanie.
Oprócz powyższych elementów, do zestawienia opisywanego sygnalizatora potrzebne będą kable do połączeń wszystkich elementów, płytka uniwersalna oraz dwa zasilacze – 5 V z wtyczką microUSB, do zasilania Raspberry Pi oraz 12 V zakończony zwykłą wtyczką zasilaczową, do zasilania sygnalizatora kolumnowego.