Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wydłużenie żywotności pompy wody wraz z oszczędnością energii

Article Image
Elmax
Układ proponowany w bieżącym projekcie jest przewidziany do prostych systemów klimatyzacji i nawilżaczy powietrza. Systemy te wykorzystują zjawisko pochłaniania ciepła podczas parowania. Zawierają też pompę wodną, która nie powinna pracować na sucho.

Proponowany układ zabezpieczy przed taką sytuacją, przyczyniając się równocześnie do oszczędności energii elektrycznej. Proste systemy schładzania pomieszczeń są powszechnie stosowane w wielu domach, biurach, w szkołach i w przemyśle. W okresach letnich są często włączane na wiele godzin i pozostawione bez kontroli. Bieżący projekt wykonano z myślą o takiej kontroli w zakresie obecności wody w zbiorniku. Pompa nie powinna pracować na sucho. Drugą funkcją układu jest włączanie pompy (gdy woda jest w zbiorniku) w kilkuminutowych interwałach czasowych z wypełnieniem 30-to procentowym.

W układzie wykorzystano następujące elementy i podzespoły: transformator obniżający napięcie sieciowe (X1), mostek prostowniczy BR1, stabilizator 5-cio woltowy LM7805 (IC1), licznik dekadowy 4017 (IC2), diodę prostowniczą 1N4007 (D1), kilka diod sygnałowych 1N4148 (D2 do D5), tranzystor NPN 2N2219 (T1), pięciowoltowy przekaźnik (RL1) oraz niewiele pasywnych elementów. 
Układ jest zasilany napięciem 5 V, które pozyskano stabilizatorem liniowym. Zasilanie czerpane jest z sieci 230 VAC za pośrednictwem transformatora obniżającego napięcie do 9 VAC o znamionowej obciążalności do 0,5 A. Do podłączenia sieci energetycznej przewidziano złącze CON1 w obwodzie uzwojenia pierwotnego transformatora. Uzwojenie wtórne wytwarza napięcie o wartości skutecznej ok. 9 V. Podano je na wejście mostka Graetza, w celu prostowania dwupołówkowego, na wyjściu którego zamontowano kondensator dużej pojemności dla celu wstępnej filtracji. Takie zasilanie podane jest na wejście stabilizatora liniowego, który wypracowuje stabilne +5 VDC. Na wyjściu IC1 wstawiono także diodę LED1, której świecenie potwierdza obecność napięcia 5 VDC. 

W układzie wykorzystano też popularny timer 555, który połączono w konfigurację przerzutnika astabilnego. Częstotliwość multiwibratora uwarunkowana jest rezystorami R2 i R3 oraz pojemnością kondensatora C2. To długie stałe czasowe dające okres oscylacji na poziomie 40 sekund. Częstotliwość multiwibratora można zmieniać w szerokim zakresie poprzez dobór elementów RC. W miejsce rezystora R3 można także zastosować potencjometr, co pozwoli na płynną regulację częstotliwości (większy wpływ na timing multiwibratora ma rezystor R2, gdyż jest on o rząd wielkości większy od R3 – przypis redakcji). Na wyjściu timera 555 wstawiono także diodę LED. Jej miganie świadczy o poprawnej pracy przerzutnika astabilnego. 

Kolejnym kluczowym elementem jest licznik dekadowy IC3. Wejście zegarowe licznika jest wyzwalane z wyjścia Q (pin 3) multiwibratora. Zasilanie licznika podane jest na jego nóżkę 16, zaś masę GND stanowi wyprowadzenie 8. Istotne znaczenie mają wejścia pin 13 i 15. Na n.15 jest Reset aktywny w stanie wysokim, a na n.13 jest Clock-Enable aktywny w stanie niskim. Oba wejścia połączono razem i przez pull-up rezystor R4 do zasilania 5 V. Wysoki stan w tym miejscu blokuje pracę licznika, gdyż równocześnie nie pozwala na takt zegarowy, a aktywny Reset ustawia licznik dekadowy do pozycji, gdy jedynka logiczna jest tylko na wyjściu Q0. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Wideo
Firma:
Tematyka materiału: Układ do prostych systemów klimatyzacji i nawilżaczy powietrza
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"