Napięcia sterujące w modułowych syntezatorach audio są używane do kontrolowania różnych parametrów dźwięku, takich jak wysokość, głośność, czas trwania obwiedni i inne. Są one przekazywane między modułami w celu zmiany lub modyfikacji parametrów dźwięku. Na przykład napięcie sterujące z klawiatury może kontrolować wysokość dźwięku, a napięcie sterujące generatorem obwiedni może regulować kształt dźwięku w czasie.
Modułowe syntezatory audio pozwalają na tworzenie niemal nieograniczonej liczby brzmień i efektów dźwiękowych, co sprawia, że są popularne wśród muzyków, producentów dźwięku i entuzjastów muzyki elektronicznej. Dzięki napięciu sterującemu (CV) różnymi modułami można eksperymentować z dźwiękiem, tworzyć niestandardowe brzmienia i kontrolować niemal każdy aspekt dźwięku za pomocą elektronicznych modułów. Dlatego też napięcia sterujące są tak ważne w modułowych syntezatorach audio - to one pozwalają na sterowanie działaniem całego systemu. Może ono pochodzić z różnych źródeł - z jednej strony zadawane może być manualnie - potencjometrem-dzielnikiem napięcia, ale może pochodzić również z klawiatur sterujących, sekwencerów czy bardziej zaawansowanych urządzeń. W 2021 roku autor zaprezentowanej konstrukcji opublikował pierwszy projekt dotyczący konwertera MIDI na CV, który jest zdolny generować do czterech napięć kontrolnych i cztery sygnały cyfrowe na podstawie wiadomości MIDI. Zbudowany był wokół mikrokontrolera Arduino Nano i przetwornika DAC MCP4728. Przez lata pełnił funkcję mózgu w jego własnym parafonicznym syntezatorze modułowym, który własnoręcznie zbudował.
Ostatnio dodał do niego kilka funkcji do oprogramowania i niespodziewanie pojawiły się nowe pomysły i wystarczająca motywacja, aby wyjąć ten projekt z szuflady i zacząć coś nowego. Efektem tych prac jest wielokanałowy moduł do generowania napięć kontrolnych z ośmioma wyjściami analogowymi, z dostateczną rozdzielczością, aby obsługiwać dźwięki w różnych skalach muzycznych.
Ale to nie wszystko. Sprzęt, który został opracowany, może być rozszerzony do obsługi aż 32 (trzydziestu dwóch!) sterujących napięć analogowych i czterech sygnałów cyfrowych. Zakres oktaw, który był wcześniej ograniczony do czterech w przypadku konwertera MIDI na CV, został teraz rozszerzony do ośmiu.
Ponieważ oprogramowanie jest w pełni otwarte, kod może być modyfikowany w taki sposób, aby obsługiwać dowolne rodzaje przychodzących wiadomości MIDI (nuta włącz/wyłącz, numer nuty, prędkość, pitch bend, aftertouch, zmiana kontrolna, zmiana programu i tak dalej) i przekształcać je w odpowiednie napięcie za pomocą funkcji definiowanych przez użytkownika.
W artykule opiszemy moduł z ośmioma wyjściami i jego budowę oraz oprogramowanie, a także opiszemy, w jaki sposób łatwo dodać dodatkowe wyjścia analogowe. W dalszej części znajduje się opis sprzętu, który umożliwia uruchomienie takiego systemu, a także opis procedury programowania i kalibracji, bez potrzeby wykorzystania dodatkowych, specjalnych urządzeń.
Na stronie z projektem autor udostępnia wszystkie niezbędne pliki, aby można było wyprodukować potrzebne płytki, które składają się na ten moduł. Udostępnia też wszystkie niezbędne pliki do programowania modułu.