Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Cyfrowy moduł FX do gitary (1)

Article Image
Elmax
Z tym cyfrowym modułem efektów FX będziesz tworzyć dźwięk jak profesjonalny muzyk. Wygenerujesz unikalne dźwięki po podłączeniu do różnych instrumentów, takich jak elektryczna gitara solowa, gitara basowa, skrzypce lub wiolonczela, a nawet do wyjścia przedwzmacniacza mikrofonowego lub w pętli efektów wzmacniacza lub miksera.
Podstawowe parametry i funkcje:
  • 15 różnych efektów, w tym chorus, echo, flange, vibrato, wah, reverb i distortion
  • Każdy efekt ma do trzech regulowanych parametrów
  • Możliwość eksperymentowania poprzez dodawanie nowych efektów
  • Wytrzymała obudowa, odpowiednia do użytku scenicznego
  • Zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją zasilania
  • Wysoka impedancja wejściowa pasująca do przetworników piezoelektrycznych itp.
  • Niski pobór mocy
  • Zasilanie bateryjne lub z zasilacza DC
  • Prawdziwy przełącznik pominięcia efektów
  • Brak inwersji fazy sygnału

Muzycy bardzo często dodają efekty do brzmienia swoich instrumentów muzycznych. Są one używane do dodawania głębi, atmosfery i właściwości tonalnych oraz do personalizacji dźwięku. Efekty mogą być zarówno subtelne jak i ekstremalne oraz mogą być dostosowane do uzyskania unikalnego dźwięku.

Czysto analogowe obwody audio mogą być używane w modułach efektów opisanych w Silicon Chip, takich jak NuTube Overdrive and Distortion Pedal z marca 2020 roku (siliconchip.com.au/Article/125760). W EdW ten projekt został opublikowany w numerze styczniowym z 2023 r. W przypadku złożonych efektów wygodniejsze i bardziej elastyczne jest jednak cyfrowe przetwarzanie sygnału – DSP.

Nasza cyfrowa jednostka FX wykorzystuje układ scalony (IC) do cyfrowego przetwarzania sygnału, oznaczony jako SPN1001 FV-1 (lub w skrócie FV-1). Jest on wstępnie zaprogramowany na stosowanie ośmiu efektów i choć jeden z nich pełni rolę testową, pozostałe siedem zapewnia efekty: flange, chorus i tremolo, a także pitch shifter i reverb (pogłos).

W zewnętrznej pamięci EEPROM, podłączonej do FV-1, jest przechowywanych kolejne osiem dodatkowych efektów. Efekty te zostały wybrane przez Redakcję SC. Istnieje jednak możliwość zmiany zapisanych wzorców efektów.
FV-1 jest dostępny od wielu lat i był używany w wielu obecnych na rynku modułach („pedałach”) efektów. FV-1 cieszy się wręcz kultową renomą wśród entuzjastów efektów cyfrowych. Doprowadziło to do opracowania wielu swobodnie dostępnych łatek efektów i oprogramowania umożliwiającego pisanie własnych unikalnych modyfikacji dźwięków.

W przypadku opisanego tu cyfrowego pedału FX, wstępnie zaprogramowana pamięć EEPROM jest wypełniona ośmioma efektami, które można dodać do siedmiu użytecznych efektów wstępnie ustawionych w FV-1. Poszczególne efekty są wybierane za pomocą pokrętła, a parametry każdego z nich są regulowane za pomocą maksymalnie trzech pokręteł.

Dla IC FV-1 zostało już stworzonych wiele efektów i można z nich korzystać za darmo. Efekty te obejmują chorus, echo, flange, przesunięcie fazowe, vibrato, limiter, wah, różne efekty pogłosu, zniekształcenia, przesunięcia oktawowe i modulator pierścieniowy. Aby uzyskać informacje na temat niektórych z tych efektów i sposobu ich osiągania, zobacz www.spinsemi.com/knowledge_base/effects.html. Natomiast w naszym tekście na końcu wyjaśnimy niektóre z podstawowych efektów.

Dostępny jest również asembler i pakiet oprogramowania graficznego, które pomagają, jeśli masz ochotę eksperymentować, w pisaniu własnych efektów. Oprogramowanie można następnie poddać kompilacji i zapisać w pamięci EEPROM. Wymaga to programatora EEPROM. Podamy później więcej szczegółów na temat tego, skąd wziąć poprawki efektów, jak przechowywać je w pamięci EEPROM i jak korzystać z asemblera i oprogramowania graficznego.

Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Cyfrowy moduł FX do gitary, chorus, echo, flange, vibrato, wah, reverb, distortion, Pitch shifter, Phasing, OPA1662AID, FX SPN1001-FV1, 24LC32A-I/SN, LD1117V33C
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich listopad 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"