- zakres regulacji tonów niskich: ±14 dB; wysokich: ±14 dB,
- zakres regulacji głośności: –47…0 dB; balansu: ±79 dB,
- zakres regulacji wzmocnienia multipleksera wejściowego: 0…28 dB,
- separacja kanałów stereo: 90 dB,
- odstęp sygnału od szumu S/N: 106 dB,
- zniekształcenia harmoniczne THD: 0,1%,
- impedancja wejściowa: 100 kΩ; wyjściowa: 30 kΩ,
- minimalna impedancja obciążenia: 2 kΩ,
- maksymalne napięcie wejściowego sygnału audio: 2 VRMS,
- napięcia zasilania: 7…10 V; prąd obciążenia: 120 mA.
Mimo, że świat współczesny zdominowany jest przez wszechogarniającą technikę cyfrową, gdzie praca z sygnałem sprowadza się do stosowania zaawansowanych algorytmów z dziedziny DSP, nadal rozwijanych jest wiele nowych urządzeń audio, dla których kluczowa jest implementacja dobrej jakości rozwiązań sprzętowych. Co więcej, istnieje także spora grupa użytkowników, którzy z powodzeniem modernizują lub też utrzymują w doskonałym stanie technicznym urządzenia audio z minionej epoki podtrzymując wydatnie bieżącą modę na systemy spod znaku vintage. Nie powinno to specjalnie dziwić, gdyż dzisiejsza wirtuozeria w domenie cyfrowej znajduje także swoje odzwierciedlenie w minionej epoce spod znaku analogu, tyle że tym razem w materii sprzętowej.
W gruncie rzeczy czasami zastanawiam się, co było większym osiągnięciem inżynierii i ludzkiej inteligencji, wszak zaawansowane rozwiązania układowe i programistyczne charakterystyczne dla obu tych epok niejednokrotnie zaskakują pomysłowością i poziomem zaawansowania technologicznego. Sam, projektując różnorakie systemy elektroniczne nie tak rzadko spotykałem się z koniecznością rozwiązywania nietypowych problemów dla obu wspomnianych domen, cyfrowej i analogowej. Niemniej jednak zdecydowana większość moich projektów związana jest nieodłącznie ze światem mikrokontrolerów przez co za każdym razem, gdy sięgam do rozwiązań z pogranicza „cyfry i analogu” odczuwam podwójną satysfakcję. Jako, że z rozrzewnieniem wspominam początki swojej przygody z elektroniką, kiedy, zapewne jak każdy w tym czasie, konstruowałem proste układy analogowe, tym razem postanowiłem wykonać ukłon w kierunku tego rodzaju systemów, no może z pogranicza obu domen.
Postanowiłem zbudować nowoczesny regulator barwy dźwięku wyposażony w dodatkową funkcjonalność, który to w swoich założeniach ma znaleźć zastosowanie zarówno przy implementacji nowoczesnych rozwiązań we współczesnych urządzeniach audio, jak i umożliwić modernizację i poprawę parametrów elektrycznych systemów spod znaku vintage. Jako że moim celem nie była implementacja systemu złożonego wyłącznie z elementów dyskretnych proces projektowania rozpocząłem od poszukiwania nowoczesnego układu, przy udziale którego zrealizuję założone cele.
Mając już pewne doświadczenie w realizacji tego rodzaju urządzeń, jak i odpowiednie rozeznanie w kwestii stosowanych peryferiów dość szybko dokonałem stosownego wyboru, którym stał się zaawansowany, scalony regulator barwy dźwięku pod postacią układu TDA7440 produkowanego przez firmę STMicroelectronics. Prawdę mówiąc element ten od dawna zagrzewał miejsce w mojej szufladzie pełnej elektronicznych różności. Układ ten, sterowany dzięki wbudowanemu interfejsowi standardu I²C, umożliwia regulację kilku parametrów audio i dodatkowo zapewnia utrzymanie doskonałych parametrów elektrycznych. Wspomniane peryferium charakteryzuje się następującymi, wybranymi cechami użytkowymi:
- 4-kanałowy, stereofoniczny selektor wejściowy z możliwością regulacji wzmocnienia w zakresie 0 dB…+30 dB (z krokiem 2 dB),
- regulacja tonów niskich w zakresie –14…+14 dB (z krokiem 2 dB),
- regulacja tonów wysokich w zakresie –14…+14 dB (z krokiem 2 dB),
- regulacja głośności w zakresie –47…0 dB (z krokiem 1 dB),
- regulacja balansu każdego kanału w zakresie –79…0 dB (z krokiem 1 dB),
- funkcja wyciszenia (MUTE),
- wysoki, maksymalny poziom sygnału wejściowego 2 VRMS,
- doskonały odstęp sygnału od szumu S/N równy 106 dB,
- niskie zniekształcenia harmoniczne THD rzędu 0,1%,
- niewielka liczba niezbędnych dyskretnych elementów zewnętrznych (w większości konieczne do ustalenia parametrów wbudowanych filtrów).